| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy podatek liniowy można pomniejszyć o wartość ulgi uczniowskiej

Czy podatek liniowy można pomniejszyć o wartość ulgi uczniowskiej

Prowadzę działalność gospodarczą. W 2005 r. wybrałem opodatkowanie według zasad podatku liniowego. W 2004 r. okazało się, że przysługuje mi ulga uczniowska na zasadzie praw nabytych, mimo jej usunięcia z przepisów. Nie odliczyłem tej ulgi w roku 2004 r. z uwagi na brak dochodów. Czy będę mógł to zrobić w rozliczeniu za 2005 r.? Urzędnicy twierdzą, że nie mam prawa pomniejszyć podatku liniowego o wartość ulgi uczniowskiej.

Cechą podatku liniowego jest rezygnacja z wszelkich ulg podatkowych. Podatnicy, którzy rozliczają się z fiskusem w tej formie, nie mają nawet prawa do kwoty wolnej od podatku (kwotę tę mogą jednak rozliczać np. jako pracownicy). Pozostawiono im jedynie odliczenia z tytułu składek społecznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dlatego podatku liniowego nie można pomniejszyć o wartość ulgi uczniowskiej.
Stosowanie podatku liniowego wyłącza prawo do kwoty wolnej od podatku.
W podobnym stanie faktycznym odpowiedział na pytanie podatnika naczelnik Urzędu Skarbowego w Katowicach. Podatnik otrzymał decyzję o przyznaniu ulgi z tytułu wyszkolenia ucznia już po wyborze podatku liniowego. Starał się więc o przypisanie ulgi uczniowskiej do dochodu osiągniętego przez niego w 2003 r. i zamierzał przeprowadzić korektę zeznania za 2003 r. Otrzymał następującą odpowiedź: Zgodnie z art. 13 ust. 4 ustawy z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) podatnicy, którym przysługuje prawo do korzystania z ulgi uczniowskiej po 31 grudnia 2003 r., mają prawo do obniżenia podatku opłacanego na zasadach określonych w art. 27 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, pod warunkiem że kwoty te nie zostały odliczone od podatku opłacanego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub w formie karty podatkowej. Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, iż dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach decyzją z 21 maja 2004 r. orzekł o przyznaniu ulgi w podatku dochodowym z tytułu wyszkolenia ucznia w kwocie 4560 zł. Jednakże stosownie do art. 27c ust. 7 cytowanej ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r., ulgę uczniowską stosuje się od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została wydana decyzja o przyznaniu ulgi, z tym że przy ustalaniu kwoty ulgi, o której mowa w ust. 6, przyjmuje się kwotę obowiązującą w roku podatkowym, w którym zakończono szkolenie pozytywnym wynikiem egzaminu. Zatem obniżenie podatku dochodowego w myśl powyższego przepisu następuje od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została wydana decyzja, a więc w tym przypadku od czerwca 2004 r. W związku z powyższym brak podstaw do skorygowania zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w roku 2003 i odliczenia ulgi uczniowskiej przyznanej w maju 2004 roku. Jednocześnie tutejszy organ zauważa, iż wybierając w 2004 roku opodatkowanie dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej według zasad określonych w art. 30c powołanej ustawy, zrezygnował Pan z możliwości odliczenia przyznanej ulgi w 2004 roku. Ponadto nadmienia się, że w sytuacji, gdy w terminie do 20 stycznia 2005 roku zawiadomi Pan w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania, będzie Pan mógł skorzystać z przyznanej ulgi poprzez obniżenie podatku opłacanego na zasadach określonych w art. 27 ustawy, ale dopiero w 2005 roku.
Tomasz Król
Podstawa prawna
• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 263, poz. 2619


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »