| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy brak NIP UE na zamówieniu jest podstawą do kwestionowania zasadności zwrotu podatku

Czy brak NIP UE na zamówieniu jest podstawą do kwestionowania zasadności zwrotu podatku

Prowadzimy tzw. uszlachetnianie czynne w krawiectwie na rzecz podmiotu z Francji z powierzonego materiału. Kontrola podatku VAT za maj i czerwiec 2004 r. podważyła zasadność zwrotu, gdyż oprócz dwóch potwierdzonych dokumentów dostawy, które posiadamy, czyli faktury ze stawką 0% i numerem NIP kontrahenta francuskiego oraz CMR przewoźnika, któremu płaci firma francuska, na zamówieniu od tej firmy nie ma jej NIP-u. Czy takie stanowisko urzędu skarbowego jest prawidłowe?

Usługi uszlachetniania czynnego na rzecz podmiotu francuskiego są usługami na rzeczowym majątku ruchomym. W przypadku usług świadczonych na rzeczowym majątku ruchomym obowiązują następujące zasady opodatkowania.
Zasadą jest opodatkowanie takich usług w miejscu ich faktycznego wykonywania (art. 27 ust. 1 pkt 3 lit. d ustawy o VAT).
Jeżeli jednak nabywca tych usług podał świadczącemu usługę swój numer NIP UE, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej, usługa ta będzie opodatkowana u nabywcy usługi, jako import usług. Dodatkowym warunkiem opodatkowania świadczonej usługi u nabywcy usługi jest wywóz uszlachetnionych towarów nie później niż w terminie 30 dni od dnia wykonania usługi.
Jeżeli te warunki są spełnione, tj. kontrahent francuski podał swój numer NIP UE oraz towar został wywieziony w ciągu 30 dni, podatnik polski wystawia fakturę VAT bez kwoty podatku – na podstawie § 30 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Faktura ta powinna zawierać NIP UE podmiotu francuskiego. Usługa ta nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Podatnik nie wystawia faktury ze stawką 0%, tylko fakturę bez kwoty podatku, z informacją, że usługa nie podlega opodatkowaniu w Polsce, a podatek należny rozlicza nabywca usługi.
Polski podatnik wykonujący usługi uszlachetniania czynnego wystawia fakturę bez kwoty podatku, jedynie z informacją, że usługa nie podlega opodatkowaniu w Polsce, a podatek należny rozlicza nabywca usługi.
Przepisy normujące zasady opodatkowania podatkiem VAT nie nakazują, aby NIP UE nabywcy usługi był wymieniony na zamówieniu. Nie powinno być również podstawą do kwestionowania rozliczenia podatku VAT, jeżeli prawidłowy i właściwy numer NIP UE nabywcy usługi znalazł się na fakturze dokumentującej usługę. Widocznie jednak w trakcie kontroli pojawiły się wątpliwości co do tożsamości zlecającego wykonanie usługi i odbiorcy tej usługi.
Zgodnie z polską ustawą o VAT podatnik VAT na potrzeby obrotu krajowego jest obowiązany posługiwać się numerem NIP i umieszczać go zarówno w fakturach, jak i w ofertach (art. 96 ust. 11 ustawy o VAT). W obrocie wewnątrzwspólnotowym podatnik posiadający numer NIP UE został również zobowiązany do posługiwania się nim, ale w tym przypadku nie mówi się o obowiązku posługiwania się tym numerem w ofertach czy zamówieniach. Urząd kontroli skarbowej nie może zatem nakładać na podatnika takiego obowiązku. Obowiązek posługiwania się numerem NIP UE dotyczy w tym przypadku wyłącznie faktur, a nie zamówień. Jednak do celów dowodowych korzystniejsze dla podatnika będzie podawanie i żądanie od kontrahentów podawania na wszystkich dokumentach związanych z transakcjami opodatkowanymi numerów identyfikacyjnych. W ten sposób można uniknąć wątpliwości co do prawidłowości przyjętych zasad opodatkowania.
Ewa Sławińska
Podstawy prawne
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
• rozporządzenie Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 971


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Baccata Enterprise sp. z o.o.

Firma szkoleniowo-doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »