| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Oskładkowanie umów o dzieło i zlecenia zawartych z rencistą lub emerytem

Oskładkowanie umów o dzieło i zlecenia zawartych z rencistą lub emerytem

W naszej firmie zatrudniamy wielu rencistów. Niektórzy z nich są pracownikami, innych natomiast zatrudniamy na umowy zlecenia. Specyfika pracy wykonywanej przez te osoby zmusza nas niekiedy do zawierania z nimi dodatkowych umów cywilnoprawnych na wykonywanie określonych czynności. Najczęściej są to umowy o dzieło. Czy za rencistę będącego pracownikiem lub zleceniobiorcą musimy opłacać składki na ZUS od zawartej z nim dodatkowo umowy o dzieło?

Na wstępie należy zaznaczyć, że zgodnie z ustawą z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, umowa o dzieło nie rodzi obowiązku ubezpieczeń społecznych jako samoistny tytuł. Umowa o dzieło nie została bowiem wymieniona w art. 6 tej ustawy jako odrębny tytuł do ubezpieczeń społecznych.
Wyjątkiem jest umowa o dzieło zawarta z podmiotem, z którym jednocześnie dana osoba pozostaje w stosunku pracy. Za pracownika, w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, uważa się także osobę wykonującą pracę na podstawie m.in. umowy o dzieło, jeżeli umowę taką osoba zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. Dotyczy to także osób mających ustalone prawo do emerytury lub renty.
W myśl art. 9 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoby będące m.in. pracownikami, mające ustalone prawo do emerytury lub renty, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym.
Osoby będące pracownikami, mające ustalone prawo do emerytury lub renty, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym.
Natomiast osoby zatrudnione na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, mające ustalone prawo do emerytury lub renty podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli równocześnie nie pozostają w stosunku pracy, z jednym zastrzeżeniem.
Mianowicie emeryci (renciści) podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli umowa agencyjna, umowa zlecenia lub inna umowa o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowa o dzieło, została przez nich zawarta z pracodawcą, z którym pozostają równocześnie w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonują pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy. (art. 9 ust. 4 i 4a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).
Powołane przepisy ustanawiają następujące reguły:
1) rencista (emeryt) zatrudniony na umowę o pracę jest obowiązkowo objęty pracowniczymi ubezpieczeniami społecznymi;
2) rencista (emeryt) zatrudniony na podstawie umowy zlecenia podlega z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom; jednak jeśli rencista (emeryt) wykonuje pracę:
• na podstawie umowy zlecenia oraz umowy o pracę zawartej z innym podmiotem niż zleceniobiorca – to przychód osiągany z umowy zlecenia jest wolny od składek,

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK