| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Dotacje dla stowarzyszenia

Dotacje dla stowarzyszenia

Jesteśmy stowarzyszeniem charytatywnym działającym w oparciu o statut. Pomagamy rodzinom wielodzietnym, matkom samotnie wychowującym dzieci, osobom starszym, bezrobotnym i bezdomnym. Jesteśmy stowarzyszeniem samofinansującym się, bez stałych dotacji. Środki finansowe zdobywamy od sponsorów, a także organizując imprezy artystyczne i kwesty uliczne. Występujemy o dotacje i granty. Nadrzędna jest rada naczelna stowarzyszenia. My jako zarząd okręgowy nie jesteśmy podatnikiem VAT. Otrzymaliśmy z urzędu miejskiego dotację na sfinansowanie realizacji zadania w zakresie rehabilitacji społecznej osób uzależnionych i zagrożonych uzależnieniem, udzielenie pomocy w wychodzeniu z bezdomności. Dotacja zostanie wykorzystana na opłatę za energię w schronisku, telefon, leki, zakup środków czystości, wydatki z tytułu umowy o pracę, zlecenia. Czy jesteśmy zobowiązani od otrzymanej dotacji odprowadzić VAT?

Nie Jak wynika z treści pytania, stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem VAT. Otrzymana z urzędu miejskiego dotacja przeznaczona na sfinansowanie realizacji zadań w zakresie rehabilitacji społecznej osób uzależnionych i zagrożonych uzależnieniem i udzielenie pomocy w wychodzeniu bezdomności nie podlega więc opodatkowaniu VAT.
Wątpliwości dotyczące darowizn, dotacji czy subwencji pojawiły się w związku z brzmieniem art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem natomiast w świetle nowych przepisów o VAT jest kwota należna z tytułu sprzedaży, obejmująca całość świadczenia należnego od nabywcy, pomniejszona o kwotę należnego podatku, a także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. W wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów zamieszczonych na stronie internetowej MF (www.mf.gov.pl) wyjaśniono, że dotacje mające na celu dofinansowanie działalności np. instytucji kultury, nieuzależnione od ilości i wartości świadczonych usług, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W świetle tych wyjaśnień wydaje się słuszne twierdzenie, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będą podległy tylko te dotacje, które mają bezpośredni wpływ na cenę towaru będącego przedmiotem dostawy towaru lub cenę świadczonych usług.
Monika Kaczmarek
Podstawa prawna:
art. 29 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535).


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK