| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Dotacje dla stowarzyszenia

Dotacje dla stowarzyszenia

Jesteśmy stowarzyszeniem charytatywnym działającym w oparciu o statut. Pomagamy rodzinom wielodzietnym, matkom samotnie wychowującym dzieci, osobom starszym, bezrobotnym i bezdomnym. Jesteśmy stowarzyszeniem samofinansującym się, bez stałych dotacji. Środki finansowe zdobywamy od sponsorów, a także organizując imprezy artystyczne i kwesty uliczne. Występujemy o dotacje i granty. Nadrzędna jest rada naczelna stowarzyszenia. My jako zarząd okręgowy nie jesteśmy podatnikiem VAT. Otrzymaliśmy z urzędu miejskiego dotację na sfinansowanie realizacji zadania w zakresie rehabilitacji społecznej osób uzależnionych i zagrożonych uzależnieniem, udzielenie pomocy w wychodzeniu z bezdomności. Dotacja zostanie wykorzystana na opłatę za energię w schronisku, telefon, leki, zakup środków czystości, wydatki z tytułu umowy o pracę, zlecenia. Czy jesteśmy zobowiązani od otrzymanej dotacji odprowadzić VAT?

Nie Jak wynika z treści pytania, stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem VAT. Otrzymana z urzędu miejskiego dotacja przeznaczona na sfinansowanie realizacji zadań w zakresie rehabilitacji społecznej osób uzależnionych i zagrożonych uzależnieniem i udzielenie pomocy w wychodzeniu bezdomności nie podlega więc opodatkowaniu VAT.
Wątpliwości dotyczące darowizn, dotacji czy subwencji pojawiły się w związku z brzmieniem art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem natomiast w świetle nowych przepisów o VAT jest kwota należna z tytułu sprzedaży, obejmująca całość świadczenia należnego od nabywcy, pomniejszona o kwotę należnego podatku, a także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. W wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów zamieszczonych na stronie internetowej MF (www.mf.gov.pl) wyjaśniono, że dotacje mające na celu dofinansowanie działalności np. instytucji kultury, nieuzależnione od ilości i wartości świadczonych usług, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W świetle tych wyjaśnień wydaje się słuszne twierdzenie, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będą podległy tylko te dotacje, które mają bezpośredni wpływ na cenę towaru będącego przedmiotem dostawy towaru lub cenę świadczonych usług.
Monika Kaczmarek
Podstawa prawna:
art. 29 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535).


reklama

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Personel i Zarządzanie 2/201742.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »