| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy od importu używanego samochodu osobowego przysługuje odliczenie VAT

Czy od importu używanego samochodu osobowego przysługuje odliczenie VAT

Nabyliśmy używany samochód osobowy od kontrahenta spoza Unii Europejskiej. Nadmieniam, że samochód nie posiada homologacji, tylko przetłumaczone zezwolenie na ruch pojazdu zgodne z ustawą o ruchu drogowym. Czy przysługuje nam odliczenie VAT?

Tak, podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje odliczenie wynikającego z dokumentu celnego podatku z tytułu importu używanego samochodu osobowego w kwocie stanowiącej 50% kwoty podatku wynikającej z dokumentu celnego – nie więcej jednak niż 5000 zł, jeżeli importowany pojazd jest związany z czynnościami opodatkowanymi.
W przypadku importu kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego (art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT).
Odliczenie podatku naliczonego w przypadku importu samochodów osobowych podlega ograniczeniu. Chodzi o samochody o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:
DŁ = 357 kg + n × 68 kg
gdzie:
DŁ – oznacza dopuszczalną ładowność,
n – oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.
Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa, są określone na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w tych dokumentach nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe.
W przypadku importu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż wynikająca z wymienionego wzoru kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z dokumentu celnego – nie więcej jednak niż 5000 zł.
Wynikają z tego dwa ograniczenia przy ustalaniu wysokości kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia wymienionych samochodów (podatku, który może zostać odliczony przez nabywcę). Pierwsze z nich to ograniczenie procentowe, a drugie to ograniczenie kwotowe wynoszące maksymalnie 5000 zł.
Przykład
Kwota podatku wynikająca z dokumentu celnego z tytułu importu samochodu osobowego to 8000 zł. W tym przypadku kwotę podatku naliczonego stanowi 4000 zł (8000 x 50% = 4000).
Gdyby kwota podatku wynikająca z dokumentu celnego wynosiła 11 000 zł, to podatek naliczony stanowiłaby kwota 5000 zł. Wprawdzie 50% z 11 000 zł to 5500 zł, ale maksymalny podatek naliczony przy imporcie samochodów osobowych może stanowić kwota 5000 zł.
Korzyści
O możliwości odliczenia podatku naliczonego od nabycia samochodu osobowego nie decyduje posiadanie świadectwa homologacji tego pojazdu.
Świadectwo homologacji ma natomiast istotne znaczenie dla stwierdzenia, czy importowany pojazd ma status pojazdu, w stosunku do którego przysługuje pełne odliczenie VAT, czy też status samochodu, od którego przysługuje odliczenie częściowe (50%, nie więcej niż 5000 zł). Należy zauważyć, iż przepisy ustawy traktują pojazdy samochodowe bez homologacji jako samochody osobowe.
Na możliwość odliczenia podatku naliczonego w omawianym przypadku mogą mieć również wpływ inne uregulowania dotyczące odliczenia podatku. Dotyczy to zwłaszcza związku nabytego samochodu z czynnościami opodatkowanymi.
• art. 86 ust. 3–6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
Jerzy Dudziński
specjalista w zakresie VAT, pracownik aparatu skarbowego


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jurczyk

Pasjonat motoryzacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »