| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jakie skutki podatkowe wywoła przekształcenie małżeńskiej spółki cywilnej w działalność prowadzoną przez jednego z małżonków

Jakie skutki podatkowe wywoła przekształcenie małżeńskiej spółki cywilnej w działalność prowadzoną przez jednego z małżonków

Małżonkowie prowadzący spółkę cywilną mają zamiar przekształcić ją w działalność jednoosobową prowadzoną przez jednego małżonka. Czy małżonek po zarejestrowaniu działalności na siebie może kupić towary, środki trwałe i wyposażenie ze spółki cywilnej, w której jest udziałowcem, dokumentując to fakturą VAT? Czy uzyska prawo do odliczenia VAT od tego zakupu? Czy może przekazanie takie powinno odbyć się w innej formie?

Jednocześnie nie jest wykluczone przyjęcie odmiennego stanowiska i uznanie, że na gruncie podatkowym możliwe jest zawieranie transakcji, których przedmiotem są towary objęte wspólnością małżeńską. Dotyczy to głównie podatku VAT. Europejski Trybunał Sprawiedliwości wielokrotnie stwierdzał, iż nie są istotne skutki cywilnoprawne czynności wykonywanych przez podatnika, lecz skutki ekonomiczne. Przyjęcie takiego stanowiska oznaczałoby, że możliwa jest „sprzedaż” towarów przez spółkę cywilną małżonkowi będącemu wspólnikiem tej spółki. Transakcja taka nie różniłaby się od innych dostaw towarów (należałoby wystawić fakturę VAT), a jednocześnie nabywcy przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku na zasadach ogólnych. „Sprzedaż” taka spowodowałaby również, że przedmiotowe towary nie byłyby objęte remanentem likwidacyjnym, jaki będzie musiał być sporządzony po rozwiązaniu spółki cywilnej (art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług).
Trudno stwierdzić, jak postępowanie takie oceniłyby organy podatkowe. Z udzielanych przez nie wyjaśnień wynika, że nie dostrzegają one najczęściej aspektu cywilnoprawnego transakcji między małżonkami, których przedmiotem są towary należące do majątku wspólnego. Dlatego nie jest wykluczone, że zaakceptowałyby one praktykę sprzedaży towarów między małżonkami (zwłaszcza na gruncie VAT, gdzie spółka cywilna jest odrębnym podatnikiem).
• art. 31 i nast. ustawy z 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy – Dz.U. Nr 9, poz. 59; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 162, poz. 1691
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 281, poz. 2781
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Eco Carport

Producent i dystrybutor wiat z drewna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »