| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jakie skutki podatkowe wywoła przekształcenie małżeńskiej spółki cywilnej w działalność prowadzoną przez jednego z małżonków

Jakie skutki podatkowe wywoła przekształcenie małżeńskiej spółki cywilnej w działalność prowadzoną przez jednego z małżonków

Małżonkowie prowadzący spółkę cywilną mają zamiar przekształcić ją w działalność jednoosobową prowadzoną przez jednego małżonka. Czy małżonek po zarejestrowaniu działalności na siebie może kupić towary, środki trwałe i wyposażenie ze spółki cywilnej, w której jest udziałowcem, dokumentując to fakturą VAT? Czy uzyska prawo do odliczenia VAT od tego zakupu? Czy może przekazanie takie powinno odbyć się w innej formie?

Z brzmienia przepisów wynika, że nie jest możliwa sprzedaż towarów będących przedmiotem wspólności małżeńskiej między małżonkami. Czynność taka jest z punktu widzenia prawa cywilnego bezskuteczna. W zakresie rozliczeń VAT może być natomiast uznana za czynność skuteczną.
Z treści pytania wynika, iż małżonkowie prowadzą działalność w formie spółki cywilnej. Oznacza to, że na gruncie VAT podatnikiem jest spółka cywilna, a nie jeden z małżonków (jest to odmienna sytuacja od prowadzenia działalności na imię obojga małżonków, bez zawiązania spółki cywilnej).
Małżonkowie zamierzają przekształcić działalność prowadzoną w formie spółki na działalność prowadzoną przez jednego z małżonków. W związku z tym należy zauważyć, że przepisy nie przewidują procedury takiego przekształcenia. Konieczne jest więc założenie odrębnej działalności przez jednego z małżonków (na swoje imię), a następnie ewentualne przekazanie składników majątkowych spółki do działalności odrębnej małżonka.
Z punktu widzenia prawa cywilnego przekazanie takie nie wywołuje żadnych skutków. Aczkolwiek z treści pytania nie wynika to wprost, można założyć, iż małżonkowie objęci są wspólnością majątkową. Oznacza to, że niezależnie od poczynań małżonków przedmioty należące do spółki (a więc do małżonków) pozostaną współwłasnością małżonków. Dlatego też z punktu widzenia prawa cywilnego przedmiotów tych nie można sprzedawać między małżonkami, a ewentualne umowy zawierane między nimi w tym zakresie będą bezskuteczne.
Fakt ten w olbrzymi sposób utrudnia odpowiedź na przedstawione pytanie. Zgodnie z art. 6 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług przepisów ustawy nie stosuje się do czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Podobny zapis przewiduje art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Trzymając się jednoznacznego brzmienia przepisów, należy uznać, że czynności te (sprzedaż towarów przez spółkę cywilną małżonków jednemu z małżonków) nie wywołują żadnych skutków podatkowych. Z momentem rozwiązania spółki należy sporządzić remanent likwidacyjny na gruncie VAT (art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług) oraz remanent likwidacyjny na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w celu ustalenia dochodu małżonka niekontynuującego prowadzenia działalności gospodarczej – art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Krucka-Atak

Samodzielny specjalista ds. kadr z wieloletnim doświadczeniem, pasjonatka prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »