| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy można odliczyć VAT z faktury zaliczkowej

Kiedy można odliczyć VAT z faktury zaliczkowej

W październiku 2004 r. zapłacono zaliczkę 100% i otrzymano fakturę zaliczkową. Kiedy będzie można odliczyć VAT, jeżeli towar otrzymamy częściowo - od listopada do stycznia następnego roku? Jakie dokumenty będą potrzebne dla prawidłowo rozliczonej transakcji? Co oznacza w praktyce prawo do rozporządzania towarem?

Prawo do odliczenia z faktury zaliczkowej Czytelnik nabył już w październiku. Odliczenia można było dokonać również w miesiącu następnym, czyli w listopadzie. Prawo do odliczenia zależy od tego, czy z tytułu pobrania zaliczki powstał obowiązek podatkowy. Natomiast nie zależy od tego, czy dostawa została wykonana w całości czy częściami.
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika nie tylko z tytułu nabycia towarów i usług, ale także wtedy, gdy do nabycia takiego jeszcze nie doszło, lecz już została dokonana przedpłata (zaliczka, zadatek, rata) na poczet przyszłego nabycia towarów i usług. Prawo do odliczenia powstanie, jeżeli podatnik otrzymał fakturę potwierdzającą dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty) oraz jeżeli wiązała się ona z powstaniem obowiązku podatkowego. Kwotę podatku naliczonego stanowi również suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu.
Z kolei prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje zasadniczo w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę.
Podatnik dokonując przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty) na poczet przyszłego nabycia towarów i usług i otrzymując fakturę potwierdzającą ten fakt, wiążący się z powstaniem obowiązku podatkowego, ma już w rozliczeniu za okres (miesiąc, kwartał) otrzymania faktury zaliczkowej prawo dokonać rozliczenia podatku naliczonego z tej faktury.
Oznacza to, że jeżeli w październiku 2004 r. podatnik zapłacił zaliczkę 100% i w tym samym miesiącu otrzymał fakturę zaliczkową, to może odliczyć podatek naliczony z tej faktury już w październiku lub w miesiącu następnym, czyli w listopadzie. Prawo do odliczenia powstanie niezależnie od tego, czy towar otrzyma w październiku, listopadzie, czy też w miesiącach późniejszych i czy będzie to jedna dostawa, czy też kilka dostaw cząstkowych. Dla prawidłowego rozliczenia zaliczki będą potrzebne jedynie zaliczkowe faktury VAT.
Na marginesie tej sprawy, choć jak stwierdziliśmy, dla odliczenia VAT z faktury zaliczkowej nie ma to znaczenia, a tylko dla nabycia towaru oraz umowy komisu, prawo do rozporządzania towarem oznacza możliwość dysponowania tym towarem w ujęciu cywilistycznym. Prawo do rozporządzania towarem ma z reguły miejsce w momencie objęcia go w posiadanie, bowiem przeniesienie własności rzeczy ruchomych następuje z chwilą przeniesienia ich posiadania.
• art. 86 ust. 10–12 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
Alicja Grabowska
specjalista w zakresie VAT, pracownik aparatu skarbowego


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK