| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ewidencjonować sankcje z tytułu podatku od towarów i usług

Jak ewidencjonować sankcje z tytułu podatku od towarów i usług

Podczas kontroli skarbowej stwierdzono błędy naliczonego podatku i nałożono dodatkowe zobowiązanie na naszą spółkę. Czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może pokryć to zobowiązanie ze środków kapitału rezerwowego? Jak będzie wyglądało księgowanie takiej operacji?

Jeśli utworzono w Państwa jednostce kapitał rezerwowy w celu finansowania przyszłych wydatków lub strat (m.in. związanych z opłatami sankcyjnymi z tytułu podatku od towarów i usług), to nie ma przeciwwskazań, by z tych kapitałów nie pokrywać tych wydatków. Niemniej jednostki zazwyczaj nie planują tego typu zdarzeń, gdyż założenie, że jednostka zostanie obciążona takimi kosztami, nie ma większych ekonomicznych podstaw. Księgowanie sankcji z tytułu VAT (zarówno finansowanych w ramach bieżącej działalności, jak i finansowanych z kapitału rezerwowego) przedstawiamy w uzasadnieniu.
Nałożone sankcje VAT w zakresie nierzetelności sporządzenia deklaracji VAT-7 mogą dotyczyć dwóch sytuacji, tj.:
• gdy podatnik w złożonej deklaracji podatkowej wykazał kwotę zobowiązania podatkowego niższą od kwoty należnej – wówczas naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określa wysokość tego zobowiązania w prawidłowej wysokości oraz ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty zaniżenia tego zobowiązania (art. 109 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług),
• gdy podatnik w złożonej deklaracji podatkowej wykazał kwotę zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego wyższą od kwoty należnej – wówczas naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określa kwotę zwrotu w prawidłowej wysokości oraz ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty zawyżenia (art. 109 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług).
Przykład
Podatnik w złożonej w listopadzie 2004 r. deklaracji VAT-7 określił kwotę zobowiązania podatkowego na 10 000 zł. W toku przeprowadzonej w marcu 2005 r. kontroli skarbowej organ kontrolujący określił wysokość tego zobowiązania na kwotę 14 000 zł. W związku z tym zostało ustalone dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 1200 zł (4000 zł × 0,3).
Ewidencja tego zdarzenia gospodarczego będzie następująca:
Należny VAT stanowiący sankcję za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących tego podatku w kwocie wynikającej z decyzji
Wn konto 765 „Pozostałe koszty operacyjne” 1200 zł
Ma konto 221 „Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT” 1200 zł
Kwota VAT przekazana urzędowi skarbowemu
Wn konto 221 „Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT” 1200 zł
Ma konto 131 „Bieżący rachunek bankowy” 1200 zł
W przypadku pokrycia kapitałem rezerwowym sankcji (jeśli władze firmy utworzyły taki kapitał w celu finansowania m.in. tak szczególnych wydatków):
Należny VAT stanowiący sankcję za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących tego podatku
Wn konto 808 „Pozostałe kapitały rezerwowe” 1200 zł
Ma konto 221 „Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT” 1200 zł
Kwota VAT przekazana urzędowi skarbowemu
Wn konto 221 „Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT” 1200 zł
Ma konto 131 „Bieżący rachunek bankowy” 1200 zł
•  art. 109 ust. 4 i 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
Paweł Muż
ekonomista, pracownik redakcji


reklama

Źródło:

Monitor Księgowego

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Buchta

Specjalista ds. leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »