| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ewidencjonować sankcje z tytułu podatku od towarów i usług

Jak ewidencjonować sankcje z tytułu podatku od towarów i usług

Podczas kontroli skarbowej stwierdzono błędy naliczonego podatku i nałożono dodatkowe zobowiązanie na naszą spółkę. Czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może pokryć to zobowiązanie ze środków kapitału rezerwowego? Jak będzie wyglądało księgowanie takiej operacji?

Jeśli utworzono w Państwa jednostce kapitał rezerwowy w celu finansowania przyszłych wydatków lub strat (m.in. związanych z opłatami sankcyjnymi z tytułu podatku od towarów i usług), to nie ma przeciwwskazań, by z tych kapitałów nie pokrywać tych wydatków. Niemniej jednostki zazwyczaj nie planują tego typu zdarzeń, gdyż założenie, że jednostka zostanie obciążona takimi kosztami, nie ma większych ekonomicznych podstaw. Księgowanie sankcji z tytułu VAT (zarówno finansowanych w ramach bieżącej działalności, jak i finansowanych z kapitału rezerwowego) przedstawiamy w uzasadnieniu.
Nałożone sankcje VAT w zakresie nierzetelności sporządzenia deklaracji VAT-7 mogą dotyczyć dwóch sytuacji, tj.:
• gdy podatnik w złożonej deklaracji podatkowej wykazał kwotę zobowiązania podatkowego niższą od kwoty należnej – wówczas naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określa wysokość tego zobowiązania w prawidłowej wysokości oraz ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty zaniżenia tego zobowiązania (art. 109 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług),
• gdy podatnik w złożonej deklaracji podatkowej wykazał kwotę zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego wyższą od kwoty należnej – wówczas naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określa kwotę zwrotu w prawidłowej wysokości oraz ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty zawyżenia (art. 109 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług).
Przykład
Podatnik w złożonej w listopadzie 2004 r. deklaracji VAT-7 określił kwotę zobowiązania podatkowego na 10 000 zł. W toku przeprowadzonej w marcu 2005 r. kontroli skarbowej organ kontrolujący określił wysokość tego zobowiązania na kwotę 14 000 zł. W związku z tym zostało ustalone dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 1200 zł (4000 zł × 0,3).
Ewidencja tego zdarzenia gospodarczego będzie następująca:
Należny VAT stanowiący sankcję za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących tego podatku w kwocie wynikającej z decyzji
Wn konto 765 „Pozostałe koszty operacyjne” 1200 zł
Ma konto 221 „Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT” 1200 zł
Kwota VAT przekazana urzędowi skarbowemu
Wn konto 221 „Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT” 1200 zł
Ma konto 131 „Bieżący rachunek bankowy” 1200 zł
W przypadku pokrycia kapitałem rezerwowym sankcji (jeśli władze firmy utworzyły taki kapitał w celu finansowania m.in. tak szczególnych wydatków):
Należny VAT stanowiący sankcję za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących tego podatku
Wn konto 808 „Pozostałe kapitały rezerwowe” 1200 zł
Ma konto 221 „Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT” 1200 zł
Kwota VAT przekazana urzędowi skarbowemu
Wn konto 221 „Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT” 1200 zł
Ma konto 131 „Bieżący rachunek bankowy” 1200 zł
•  art. 109 ust. 4 i 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
Paweł Muż
ekonomista, pracownik redakcji


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK