| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy dopuszczalne jest wystawienie faktury VAT bez określonego terminu płatności

Czy dopuszczalne jest wystawienie faktury VAT bez określonego terminu płatności

Jesteśmy zakładem budżetowym, który świadczy usługi rozprowadzania wody i odprowadzania ścieków. Za datę powstania przychodu należnego uważa się termin płatności w 2004 r., natomiast koszty uzyskania dotyczą roku obrachunkowego. Nasz problem polega na zamknięciu roku. Faktury wystawione pod koniec grudnia miałyby termin płatności w styczniu 2005 r., a faktycznie dotyczyłyby sprzedaży 2004 r. Czy błędem byłoby niewskazanie na fakturach terminu płatności i ujęcie ich do grudnia 2004 r.? Jeżeli tak, znalazłoby to również swoje odbicie w VAT, ponieważ podatek należny zapłacilibyśmy wcześniej z powodu braku terminu płatności na fakturach. Jak należałoby postąpić w przypadku kontrahentów, którzy na fakturze nie mieliby żadnego termu płatności?

Wystawienie faktury bez wskazanego terminu płatności jest dopuszczalne. Z przepisów VAT wynika jednak, że jest to możliwe dopiero po wykonaniu usługi, a więc w przypadku usług o charakterze ciągłym – po zakończeniu okresu rozliczeniowego, którego dotyczą. Efekt w podatku dochodowym przedstawiamy w uzasadnieniu.
Moment powstania:
• przychodu na gruncie podatku dochodowego,
• obowiązku podatkowego na gruncie VAT oraz
• prawa do odliczenia podatku związanego z usługami rozprowadzania wody i odprowadzania ścieków
zostały powiązane z terminem płatności określonym na fakturze dokumentującej te usługi (art. 12 ust. 3d updop, art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. c) oraz art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy o VAT).
Ustawodawca przewidział sytuację, w której faktura nie określa terminu płatności. W takim przypadku, stosownie do art. 12 ust. 3d tej ustawy, przychód powstaje w ostatnim dniu miesiąca, w którym wystawiono fakturę.
O ile konsekwencje podatkowe na gruncie podatku dochodowego są w takim przypadku jasne (jak zostało wskazane, przepisy wprost przewidują moment powstania przychodu w takiej sytuacji), o tyle przepisy VAT nie określają alternatywnego (mającego zastosowanie w sytuacji, gdy faktura nie określa terminu płatności) sposobu powstania obowiązku podatkowego na gruncie tego podatku.
Wszystkie szczególne regulacje obowiązujące na gruncie tego podatku, w tym również przepisy przewidujące możliwość wystawiania faktur przed powstaniem obowiązku podatkowego, dotyczą sytuacji, gdy faktura określa termin płatności. Jest to o tyle istotne, że możliwość wystawiania faktur na zasadach ogólnych powstaje dopiero w momencie wykonania usługi. W przypadku usługi o charakterze ciągłym należy uznać, że usługa została wykonana w momencie zakończenia okresu rozliczeniowego, którego dotyczy. Powoduje to, że z punktu widzenia przepisów VAT decyzja o wystawieniu faktury bez określonego terminu płatności powoduje, że można wystawić fakturę dopiero w dniu 1 stycznia 2005 r.
Mając to na uwadze – możliwość wystawienia w grudniu faktur dotyczących tego miesiąca bez wskazanego terminu płatności jest co najmniej wątpliwa. Jedynym sposobem w pełni zgodnym z przepisami prawa, który spowoduje powstanie przychodu należnego w grudniu, jest wystawienie w tym miesiącu faktur z terminem płatności upływającym jeszcze w grudniu (np. 31 grudnia).
• art. 12 ust. 3d oraz art. 15 ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533
• art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. c) oraz art. 86 ust. 10 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
• § 16 oraz 18 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 971
Tomasz Krywan
prawnik, konsultant podatkowy


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK