| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy w spisie z natury należy ująć towary zakupione na przełomie roku

Czy w spisie z natury należy ująć towary zakupione na przełomie roku

Czy towar dostarczony 3 stycznia 2005 r. na stan magazynu z fakturą wystawioną 31 grudnia 2004 r. ma być ujęty w spisie z natury na dzień 31 grudnia 2004 r.?

Tak, towar ten powinien zostać ujęty w spisie z natury sporządzonym na dzień 31 grudnia 2004 r.
Zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów spis z natury powinien obejmować również towary stanowiące własność podatnika, znajdujące się w dniu sporządzenia spisu poza zakładem podatnika.
WAŻNE!
Jeżeli sprzedaż miała miejsce 31 grudnia 2004 r. i potwierdzono ją wystawieniem faktury VAT, to należy uznać, że nabywca stał się właścicielem towaru w tym właśnie dniu.
Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Jeżeli rzecz sprzedana ma być przesłana przez sprzedawcę do miejsca, które nie jest miejscem spełnienia świadczenia, to uznaje się, że wydanie rzeczy zostało dokonane z chwilą, gdy w celu jej dostarczenia na miejsce przeznaczenia sprzedawca powierzył ją przewoźnikowi.
Z przedstawionego opisu nie wynika, w jaki sposób nastąpiło wydanie – czy poprzez wydanie przewoźnikowi, czy też może towar został odebrany przez samego kupującego, jednak jak wynika z przepisów Kodeksu cywilnego, wydanie rzeczy i tak miało miejsce w obu tych przypadkach w momencie wydania towaru przez sprzedawcę – przewoźnikowi lub kupującemu. W tym momencie bez znaczenia jest data przyjęcia towaru do magazynu, ponieważ moment wydania towaru jest równoznaczny z przejściem towaru na własność kupującego, a to jest istotne z punktu widzenia objęcia tego towaru spisem z natury.
Dodatkowo za takim rozumowaniem przemawiają zasady wynikające z przepisów o podatku od towarów i usług. Obowiązek podatkowy w zakresie tego podatku powstaje bowiem z chwilą wydania towaru, a fakturę VAT należy wystawić nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru. Oznacza to, że fakturę można wystawić do kilku dni po fakcie wydania towaru, ale nie wcześniej (pomijając kwestię ewentualnych zaliczek i innych wyjątków, które nie mają tutaj zastosowania). Jeżeli zatem w opisanej sytuacji sprzedawca wystawił fakturę zgodnie z wymienionymi przepisami, to znaczy, że 31 grudnia 2004 r. nabywca przejął prawo rozporządzania towarem i stał się jego właścicielem. Łącząc te zasady z przywołanymi wyżej przepisami dotyczącymi prowadzenia księgi, należy stwierdzić, że towar, który stał się własnością podatnika jeszcze w 2004 r., powinien zostać ujęty w spisie z natury na dzień 31 grudnia 2004 r.
• § 28 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2807
• art. 535 i 544 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny – Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 281, poz. 2783
• art. 19 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
• § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. z 2004 r. Nr 97, poz. 971
Joanna Krawczyk
prawnik, doradca podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Najda Consulting

Realizacja projektów inwestycyjnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »