| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Porady prawne

Jak rozliczyć import towarów

Aktualizacja: 05.09.2005

Zawarliśmy umowę z firmą niemiecką (NIP DE) na zakup towaru. Dotrze on do nas ze Szwajcarii. W jaki sposób mamy rozliczyć tę transakcję? Czy będzie to import towarów czy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów? »

Czy przychód z umorzonej wierzytelności należy liczyć z VAT

Aktualizacja: 05.09.2005

Spółka kupowała u kontrahenta towary. Jednak na skutek trudności finansowych nie mogła uregulować należności za nie. W związku z zawartą z wierzycielem ugodą spółce umorzono 40% wierzytelności. Czy do przychodów spółki należy zaliczyć 40% wierzytelności netto czy brutto, tj. z podatkiem VAT? »

Dokumentacja zasad rachunkowości

Aktualizacja: 05.09.2005

Księgi rachunkowe naszej jednostki prowadzi uprawnione do tego biuro rachunkowe, co przewidują postanowienia art. 11 ust. 3 ustawy o rachunkowości. Czy w takim przypadku powinniśmy również sporządzić dokumentację stosowanych zasad (polityki) rachunkowości, o której mowa w art. 10 ust. 1 ustawy? Zasady te przecież stosuje biuro rachunkowe, a nie my? »

Czy można amortyzować uszkodzony samochód w czasie jego naprawy

Aktualizacja: 02.09.2005

Samochód amortyzowany przez firmę osoby fizycznej został uszkodzony. Czy należy zawiesić odpisy amortyzacyjne w okresie naprawy samochodu? »

Czy z procedury opodatkowania marży mogą korzystać tylko czynni podatnicy VAT

Aktualizacja: 02.09.2005

Czy art. 120 ust. 4 ustawy o VAT stosuje się tylko do czynnych podatników VAT? »

Jak rozliczać różnice kursowe od środków własnych

Aktualizacja: 02.09.2005

Proszę o wyjaśnienie, jak rozliczać powstałe różnice kursowe od środków własnych. Wypłaciłam środki w euro z rachunku dewizowego na delegację. Wydatki w trakcie delegacji realizowałam gotówkowo. Czy w tym przypadku powstaną koszty czy przychody z tytułu różnic kursowych od środków własnych? »

Trzeba będzie podać adres poczty elektronicznej

Aktualizacja: 01.09.2005

Czy w związku z tym, że nowe przepisy Ordynacji podatkowej przewidywać mają, że doręczanie pism w sprawach podatkowych będzie mogło odbywać się z pomocą poczty elektronicznej, konieczne będzie podawanie informacji o posiadanych kontach pocztowych i ich aktualizowanie »

Jak opodatkować zakup praw autorskich za granicą

Aktualizacja: 01.09.2005

Po podpisaniu umowy na zakup koncepcji wydawniczej oraz praw autorskich zagraniczny wydawca (osoba prawna) przysłał mi fakturę. Czy dokonując płatności mam obowiązek pobrać i odprowadzić podatek od należności licencyjnych do US, pomniejszając tym samym kwotę wynikającą z faktury? »

Kiedy wydatki na nabycie środka trwałego można zaliczyć bezpośrednio w koszty

Aktualizacja: 01.09.2005

Czy spółka z o.o. może nabyć po zakończeniu trzyletniej umowy leasingu operacyjnego koparkę o wartości początkowej ok. 100 000 zł za kwotę mniejszą niż 3500 zł, mimo że jej wartość rynkowa jest znacznie wyższa, i zaliczyć ją bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów? »

Jak rozliczyć zaliczkę na przedmiot leasingu zapłaconą bezpośrednio producentowi

Aktualizacja: 31.08.2005

W czerwcu kupiliśmy maszynę, która zostanie sfinansowana przez firmę leasingową (leasing operacyjny). Jednak warunkiem zamówienia maszyny była wpłata zaliczki do producenta maszyny. Firma ta wystawiła nam fakturę na poczet wpłaconej zaliczki, a resztę pieniędzy otrzyma od firmy leasingowej. Jak mam rozliczyć fakturę za wpłaconą zaliczkę? Czy mogę ją ująć w koszty (rozliczam się na podstawie pkpir)? Czy mogę odliczyć VAT? »

Jakie nowe obowiązki czekają płatników podatku od dywidendy

Aktualizacja: 31.08.2005

Jesteśmy płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych od dywidend wypłacanych zarówno udziałowcom krajowym, jak i zagranicznym. Czy w związku z nowelizacją Ordynacji podatkowej dojdą nam dodatkowe obowiązki? »

Jaką stawką opodatkować rękodzieło artystyczne

Aktualizacja: 31.08.2005

Nasza firma zajmuje się produkcją doniczek, tj. wyrobów garncarskich użytkowo-dekoracyjnych. Jest to uznawane za rękodzieło artystyczne. Wszystkie nasze wyroby zostały sklasyfikowane według symbolu PKWiU: 26.21.12-10.21, 26.21.12-10.91, 26.12.13-90. Jaką stawkę podatku VAT powinniśmy zasto- sować? »

Nowe przepisy o zeznaniach przy spadkach

Aktualizacja: 30.08.2005

Mam wkrótce otrzymać od rodziców darowiznę na zakup mieszkania. Kwota jest spora i pewnie będę musiała zapłacić podatek. Czy to prawda, że teraz zmieniają się przepisy dotyczące tego podatku i trzeba będzie składać zeznanie? Kiedy takie zeznanie się składa? »

Zaliczenie do kosztów wydatków po otrzymaniu zaliczki

Aktualizacja: 30.08.2005

W grudniu 2004 r. otrzymaliśmy zaliczkę (1/4 pełnej zapłaty) na usługę blacharsko-lakierniczą samochodu. Przewidywany termin wykonania usługi to czerwiec 2005 r. W dniu otrzymania zaliczki została wystawiona faktura VAT zaliczkowa i odprowadzony do urzędu skarbowego podatek należny. Kwota netto zaliczki nie została zaksięgowana do przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Czy postąpiliśmy prawidłowo? Czy wydatki poniesione np. na zakup lakieru są kosztem dopiero po otrzymaniu całej należności za usługę? A co z materiałami nabytymi przed rozpoczęciem naprawy i przed otrzymaniem zaliczki (już są zaliczone do kosztów) - czy powinno się je wyksięgować? »

Wycena opłat związanych z transferem środków pieniężnych

Aktualizacja: 30.08.2005

Posiadamy rachunek walutowy, na który wpływają należności w walucie uzyskane ze sprzedaży w krajach UE. Otrzymane należności są pomniejszone o opłaty transgraniczne. Co to za opłaty i po jakim kursie powinniśmy je wycenić? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Komandzik-Szałagan

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »