| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Porady prawne

Kiedy osoba rozpoczynająca działalność instaluje kasę fiskalną

Aktualizacja: 23.08.2005

Prowadzę kiosk z gazetami. Działalność gospodarczą rozpoczęłam 8 czerwca 2005 r. Zarejestrowałam się jako czynny podatnik VAT, z możliwością odliczenia VAT. Proszę o wyjaśnienie, przy jakich obrotach będę zmuszona kupić kasę fiskalną i prowadzić ewidencję sprzedaży za jej pomocą. »

Czy umowa o dzieło zawarta z osobą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę podlega VAT

Aktualizacja: 23.08.2005

Czy zapłacę VAT od umowy o dzieło z osobą nadzorującą budowę, zatrudnioną w innej firmie i zarabiającą około 6000 zł miesięcznie? »

Jak amortyzować darowane przedsiębiorstwo

Aktualizacja: 23.08.2005

Od niedawna jestem właścicielem ośrodka wypoczynkowego, który otrzymałem w formie darowizny. Jest to ogrodzony teren, na którym stoją domki kempingowe i inne urządzenia (budynki murowane oraz barakowozy). Czy wprowadzając tego typu ośrodek do ewidencji mam go potraktować jako jeden środek trwały, czy każdą rzecz mogę ewidencjonować oddzielnie? A może ta darowizna w ogóle nie powinna być amortyzowana? »

Jak działa program "Pierwszy biznes"

Aktualizacja: 22.08.2005

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą i założyć firmę handlującą sprzętem komputerowym. Pozostaję bez pracy już rok od skończenia studiów. Z jakich programów pomocowych na założenie własnej firmy może skorzystać bezrobotny absolwent i na jakich warunkach? »

Jakie terminy obowiązują podatników VAT do wniesienia prośby o wystawienie faktury VAT

Aktualizacja: 22.08.2005

Pracownik spółki w maju zakupił paliwo ze stacji benzynowej i przez nieuwagę pobrał paragon. W czerwcu rozliczył wydatki, a księgowość poprosiła sprzedawcę o wystawienia faktury, powołując się na art. 87 Ordynacji podatkowej. Sprzedawca odmówił spełnienia prośby, tłumacząc, że do wystawienia faktury był obowiązany w ciągu 7 dni od dokonania sprzedaży, a termin już upłynął. »

Jak rozliczać zakup i sprzedaż wartości dewizowych w kantorze

Aktualizacja: 19.08.2005

Czy prowadząc działalność gospodarczą w zakresie skupu i sprzedaży wartości dewizowych w kantorze wymiany walut, na koniec roku będę zobowiązany do skorygowania kolumny 10 księgi przychodów i rozchodów o wartość spisu z natury, na którym znajdują się wycenione w cenie zakupu wartości dewizowe? »

Utrata zwolnienia od VAT a termin rozpoczęcia stosowania kas rejestrujących

Aktualizacja: 19.08.2005

Podatnik świadczący usługi remontowo-budowlane utracił 30 grudnia 2004 r. zwolnienie od podatku od towarów i usług zgodnie z art. 113 ustawy o VAT. Kiedy podatnik będzie zobowiązany do rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej w przypadku sprzedaży usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej? »

Czy członek zarządu podpisując weksel odpowiada za zaciągnięte zobowiązanie

Aktualizacja: 19.08.2005

Członkowie zarządu w spółce z o.o. jako zabezpieczenie zapłaty wierzytelności podpisali weksel. Użyto firmowych pieczęci członków zarządu. Czy członkowie zarządu mogą odpowiadać za podpisanie weksla? »

Kiedy zaliczyć w koszty nabycie akcji wniesionych następnie aportem

Aktualizacja: 18.08.2005

Nasza spółka wniosła w formie aportu nabyte przez nią akcje innej spółki akcyjnej do spółki z o.o. W którym momencie mamy prawo do zaliczenia w koszty wydatków poniesionych w związku z nabyciem tych akcji? »

Czy złożenie wyjaśnienia do korekty deklaracji podlega opłacie skarbowej

Aktualizacja: 18.08.2005

Złożyłam zeznanie podatkowe, ale niedawno odnalazłam jeszcze kilka faktur remontowych. Zamierzam złożyć korektę zeznania. Czy od wyjaśnienia do korekty i wyrażonego w nim "czynnego żalu" powinnam zapłacić opłatę skarbową? »

Jak prawidłowo odliczyć darowiznę kościelną

Aktualizacja: 18.08.2005

Jakie mam obecnie możliwości w zakresie odliczania darowizn w zeznaniu za 2005 r.? Czy mogę odliczyć darowiznę na kościół w ramach tradycyjnej darowizny i jednocześnie odliczyć 1% podatku? »

Jaki kurs jest właściwy do przeliczenia korekty w imporcie towarów

Aktualizacja: 17.08.2005

Po jakim kursie ewidencjonować faktury - korekty od kontrahenta spoza Unii otrzymane po dokonaniu odprawy celnej, dotyczące upustu cenowego? »

Wydatki z tytułu zakwaterowania pracownika

Aktualizacja: 17.08.2005

W związku z tym, że nowy członek zarządu spółki, zatrudniony w niej na podstawie umowy o pracę, zamieszkuje w innej miejscowości niż siedziba spółki, spółka rozważa poniesienie kosztów zakwaterowania go na kwaterze prywatnej lub wynajęcia dla niego lokalu mieszkalnego. Czy wartość świadczeń poniesionych przez pracodawcę z tego tytułu korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego, a jeśli tak, to do jakiej wysokości? »

Opodatkowanie w formie ryczałtu a nieściągalne wierzytelności

Aktualizacja: 17.08.2005

Prowadzę przedsiębiorstwo usługowe, opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W ubiegłym roku otrzymałem duże zamówienie od spółki z o.o. Za znaczną część wykonanych usług nie otrzymałem dotychczas zapłaty, zaś spółka ogłosiła właśnie upadłość. Czy w tej sytuacji mogę domagać się zwrotu podatku dochodowego, zapłaconego od należności, której nie mam już szans odzyskać? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »