| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy należy pobrać podatek od świadczeń socjalnych wypłacanych byłym pracownikom

Czy należy pobrać podatek od świadczeń socjalnych wypłacanych byłym pracownikom

Zgodnie z obowiązującym w naszym zakładzie pracy regulaminem ZFŚS świadczenia socjalne są wypłacane byłym pracownikom, pobierającym obecnie świadczenia przedemerytalne. Czy od tych wypłat (np. dofinansowanie do wczasów, zapomoga) zakład ma obowiązek pobrać podatek (zaliczkę) i w jakiej wysokości? Jaki formularz PIT należy sporządzić dla tych osób w razie pobrania podatku (zaliczki)?

Świadczenia socjalne dla emerytów: Od świadczeń uzyskiwanych od byłego zakładu pracy przez emerytów lub rencistów pobierany jest zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% należności. Świadczenia nieprzekraczające w roku podatkowym 2280 zł są wolne od podatku.

Z treści przepisu art. 30 ust. 1 pkt 4 updof dowiadujemy się, że od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy pobierany jest zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% należności. Podatek ten jest pobierany bez pomniejszania przychodu o koszty jego uzyskania.
Należy jednak pamiętać, że dochodów tych nie łączy się z dochodami na zasadach określonych w art. 27 updof, co oznacza, że osoba otrzymująca świadczenia przedemerytalne nie wykazuje dochodów z tytułu otrzymanych świadczeń od byłego zakładu pracy w zeznaniu rocznym.
Płatnik, czyli były zakład pracy, jest obowiązany sporządzić deklarację PIT-8A i złożyć do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania płatnika (będącego osobą fizyczną), a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną – według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.
Ponadto należy wyjaśnić, że na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 38 updof świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian za te świadczenia otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł są wolne od podatku.
Emeryci czy renciści, którzy w wyniku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby otrzymali zapomogę od byłego zakładu pracy do wysokości nieprzekraczającej 2280 zł w roku podatkowym, również nie muszą wykazywać przychodu z tego tytułu w zeznaniu rocznym, a zakład pracy – płatnik – nie ma obowiązku pobierać zryczałtowanego podatku dochodowego.
Przykład
Jan Kowalski przebywa od 2 lat na emeryturze. Zanim odszedł na emeryturę, przepracował ostatnie 20 lat w jednym zakładzie. W połowie roku podatkowego na terenie posiadłości Jana Kowalskiego doszło do pożaru, w wyniku którego częściowo spłonął dom mieszkalny. Były pracodawca Jana Kowalskiego udzielił mu z tego tytułu bezzwrotnej, jednorazowej zapomogi w wysokości 2000 zł. Jan Kowalski nie ma obowiązku wykazywania tego przychodu w zeznaniu rocznym, a pracodawca nie ma obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego.
Maria Tatarska
Podstawa prawna
• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowego od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 281, poz. 2781


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »