| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Łączenie spółek kapitałowych - obowiązek złożenia deklaracji CIT-2 i CIT-8

Łączenie spółek kapitałowych - obowiązek złożenia deklaracji CIT-2 i CIT-8

Nasza spółka ma zostać przejęta przez przeniesienie całego majątku spółki na spółkę przejmującą za udziały, które spółka przejmująca wyda wspólnikom spółki przejmowanej. Proszę wyjaśnić, która spółka, przejmująca czy przejmowana, ma obowiązek sporządzenia deklaracji CIT-2 i CIT-8?

Przejęcie spółki: W przypadku łączenia spółek przez przeniesienie całego majątku spółki na spółkę przejmującą za udziały, które spółka przejmująca wyda wspólnikom spółki przejmowanej, istnieje obowiązek złożenia deklaracji o wysokości dochodu (straty) osiągniętego przez spółkę przejmowaną, od początku roku podatkowego (CIT-2) oraz zeznania rocznego o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym (CIT-8) przez tę spółkę. Deklarację CIT-2 i zeznanie CIT-8 będzie musiała złożyć także spółka przejmująca.
 
Zgodnie z art. 491 § 1 Kodeksu spółek handlowych spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą:
• przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie, tj. inkorporację),
• przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki, tj. przez fuzję).
Z pytania wynika, że w tym przypadku nastąpi połączenie spółek przez przejęcie (inkorporację).
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zobowiązują podatników do składania deklaracji, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacania na rachunek urzędu skarbowego zaliczek miesięcznych w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych od początku roku. Deklaracje i zaliczki miesięczne za okres od pierwszego do przedostatniego miesiąca roku podatkowego składa się i uiszcza w terminie do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczka za ostatni miesiąc jest uiszczana w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni do 20. dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego, natomiast ostateczne rozliczenie podatku za rok podatkowy następuje w terminie ustalonym do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (poniesionej straty) za ten rok (art. 25 ust. 1 updop – z zastrzeżeniem ust. 2a, 3–6a oraz art. 21 i 22 updop).
W przypadku łączenia się spółek w formie inkorporacji kwestia złożenia deklaracji o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego, tj. deklaracji CIT-2, nie jest unormowana w sposób odrębny w przepisach ustawy. Przepis art. 25 updop nie przewiduje więc zwolnienia z obowiązku składania deklaracji i wpłaty zaliczki na podatek dochodowy w sytuacji, gdy np. pierwszy miesiąc roku podatkowego jest jednocześnie ostatnim miesiącem tego roku.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Kadrowo – Płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK