| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak opodatkować wewnątrzwspólnotową usługę transportu na rzecz podatnika z kraju Unii

Jak opodatkować wewnątrzwspólnotową usługę transportu na rzecz podatnika z kraju Unii

Organizujemy załadunek i transport towaru z Polski do Niemiec dla kontrahenta z UE. Towar jest własnością tego kontrahenta. Faktury za te usługi będą wystawiane przez polskie firmy dla nas. Jak obciążyć kontrahenta z UE za taką usługę?

Podwykonawcy usługi transportowej: Podwykonawcy usługi wewnątrzwspólnotowego transportu towarów wystawiają fakturę VAT ze stawką krajową 22%, ponieważ usługa ta podlega opodatkowaniu w Polsce, jako miejscu rozpoczęcia transportu.
 
Usługi świadczone na rzecz kontrahenta niemieckiego przez polską firmę są usługami transportu i spedycji towarów. W związku z tym, że rozpoczęcie i zakończenie usługi transportowej ma miejsce na terenie dwóch różnych państw członkowskich jest to wewnątrzwspólnotowa usługa transportu towarów. Wewnątrz-wspólnotowa usługa transportu towarów podlega opodatkowaniu w państwie, w którym transport towarów się rozpoczyna, z jednym wyjątkiem. Jeżeli nabywca usługi transportowej podał wykonawcy usługi transportowej numer NIP UE, pod którym jest zidentyfikowany w kraju innym niż kraj rozpoczęcia wysyłki towarów, to miejscem opodatkowania jest kraj, który wydał nabywcy ten numer. Jeżeli więc kontrahent niemiecki podał podatnikowi polskiemu swój numer NIP UE, to usługa ta będzie podlegała opodatkowaniu u nabywcy. W celu udokumentowania tej usługi polski podatnik wystawia fakturę, w której wykazuje kwotę należności bez podatku. Nie wykazuje również stawki i kwoty podatku. Faktura powinna zawierać stwierdzenie, że podatek rozliczy nabywca usługi, zgodnie z art. 28 ust. 3–6 ustawy o podatku od towarów i usług. Faktura powinna zawierać również numer NIP UE nabywcy usługi.
Jeżeli nabywca wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów podał wykonawcy usługi NIP UE, usługa podlega opodatkowaniu w kraju nabywcy.
Z pytania wynika, że polski podmiot posługuje się podwykonawcami. Zakładam, że są to polskie firmy przewozowe. Nabywcą ich usług jest polski podatnik VAT, a nie kontrahent zagraniczny. W związku z tym, zgodnie z przytoczoną ogólną zasadą opodatkowania wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów, usługa przez nich świadczona podlega opodatkowaniu w miejscu, gdzie transport się rozpoczyna, czyli w Polsce. Podmiot świadczący usługę wystawia fakturę ze stawką krajową VAT na usługi transportu (22%). Mimo że podatek naliczony jest związany z czynnościami, które nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego (por. art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT).
Przykład
Podatnik polski A świadczy usługę transportową podatnikowi niemieckiemu B. W celu wykonania usługi posługuje się firmą transportową C.
Podatnik C wystawia fakturę w związku z wykonaniem wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów ze stawką 22%.
Podatnik A odlicza podatek naliczony z faktury VAT otrzymanej od firmy C.
Następnie podatnik A wystawia fakturę dokumentującą usługę świadczoną na rzecz kontrahenta niemieckiego bez stawki i kwoty podatku, wykazując w niej NIP UE klienta niemieckiego. Kwoty należności z tytułu świadczonej usługi nie wykazuje w deklaracji VAT-7, ponieważ usługę tę uznaje się za opodatkowaną poza terytorium RP.
Ewa Sławińska
Podstawa prawna
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Mandecki

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »