| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy należy korygować deklarację, jeśli nabywca otrzymał towar z opóźnieniem

Czy należy korygować deklarację, jeśli nabywca otrzymał towar z opóźnieniem

Nasza spółka dokonuje transakcji w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia z kontrahentem z Niemiec. Jak powinniśmy postąpić w przypadku, gdy otrzymaliśmy towar od dostawcy z kraju Unii dwa miesiące po tym, jak na podstawie otrzymanej faktury rozliczyliśmy tę transakcję w deklaracji VAT-7? Czy należy skorygować pierwotną deklarację podatkową i rozliczyć transakcję wewnątrzwspólnotowego nabycia w miesiącu faktycznego otrzymania towaru?

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów: Jeśli polski podatnik, który dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, rozliczył fakturę otrzymaną od podatnika podatku od wartości dodanej w deklaracji VAT-7 w miesiącu jej wystawienia, a towar został mu dostarczony z opóźnieniem – nie ma obowiązku korygowania tego rozliczenia. W tej sytuacji nie ma bowiem znaczenia termin faktycznej dostawy towarów.
 
Nie ma konieczności korygowania pierwotnej deklaracji podatkowej VAT-7, w której rozliczyliście Państwo transakcję wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
W wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. W przypadku gdy przed tym terminem podatnik podatku od wartości dodanej, tj. kontrahent z Niemiec, wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury (art. 20 ust. 5–6 ustawy o VAT).
Przykład
Spółka ABC z Poznania dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów od podatnika podatku od wartości dodanej mającego siedzibę w Austrii. Zagraniczny kontrahent dokonał dostawy towarów 10 stycznia br., ale fakturę potwierdzającą tę sprzedaż wystawił dopiero 18 lutego br. W tym przypadku obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia powstał 15 lutego br.
Biorąc pod uwagę omówiony przepis i stan faktyczny opisany przez Czytelnika należy stwierdzić, że obowiązek podatkowy powstał w miesiącu wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej. Nie ma w tym momencie żadnego znaczenia fakt, że otrzymaliście Państwo towar dwa miesiące później.
Jeśli podatnik podatku od wartości dodanej wystawi fakturę potwierdzającą sprzedaż przed dostawą towarów, obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia tej faktury.
Kolejnym dowodem na to, że nie postąpiliście Państwo wbrew przepisom ustawy o VAT, jest art. 86 ust. 10 pkt 2. Zgodnie z tym przepisem w przypadku, gdy kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
W ramach podsumowania należy stwierdzić, że postąpiliście Państwo słusznie rozliczając fakturę otrzymaną od dostawcy towarów w miesiącu jej wystawienia. Prawo do odliczenia podatku związanego z tą transakcją wewnątrz-wspólnotowego nabycia przysługiwało bowiem w miesiącu powstania obowiązku podatkowego, tj. w miesiącu wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.
Magdalena Jabłecka
Podstawa prawna
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Węgiel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK