| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy w przypadku najmu nieruchomości położonej poza granicami Polski dochodzi do importu usług

Czy w przypadku najmu nieruchomości położonej poza granicami Polski dochodzi do importu usług

Czy w przypadku najmu nieruchomości położonej poza granicami Polski dochodzi do importu usług
PROBLEM
Spółka wynajmuje lokal magazynowy na terenie Niemiec. Z kontrahentem niemieckim mamy podpisaną umowę najmu. Na jej podstawie opłacamy czynsz w euro z 16% podatkiem. Czy nasza spółka, będąc zarejestrowanym VAT UE, ma obowiązek wystawić fakturę wewnętrzną VAT i naliczyć podatek naliczony i należny od tej usługi? Usługodawca też posiada unijny numer niemieckiego VAT.
RADA
W tym przypadku nie dochodzi do importu usług. Nie należy wystawiać faktury i rozliczać podatku VAT.
UZASADNIENIE
Miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami (najem nieruchomości stanowi niewątpliwie usługę związaną z nieruchomościami) jest miejsce położenia nieruchomości (art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Jest to zasada bezwzględnie obowiązująca. Przepisy nie przewidują od niej żadnych wyjątków. Bez znaczenia jest zatem fakt posiadania przez Państwa kontrahenta niemieckiego numeru VAT UE. Miejscem świadczenia nabywanej przez Państwa usługi najmu są Niemcy. Słusznie zatem wynajmujący nalicza Państwu podatek niemiecki.
Oznacza to również, że nie dochodzi do importu usług w Polsce. O imporcie usług może być mowa wyłącznie wówczas, gdy miejscem świadczenia nabywanych przez polskiego podatnika usług jest Polska. Dlatego nie ma potrzeby wystawiania faktury wewnętrznej, dokumentującej import usług, jak również dokonywania rozliczenia podatku od importu usług w deklaracjach składanych w Polsce. Nabycie przez Państwa przedmiotowej usługi najmu jest całkowicie neutralne podatkowo na gruncie obowiązujących w Polsce przepisów VAT.
Inna byłaby sytuacja w przypadku najmu w Niemczech rzeczy ruchomych (innych niż środki transportu). Taki najem zaliczany jest to tzw. usług niematerialnych (por. art. 27 ust. 4 pkt 6 ustawy). Oznacza to, że w przypadku gdy najemcą jest polski podatnik, usługi te podlegają opodatkowaniu w Polsce. Podatek w takim przypadku rozliczany jest w ramach importu usług.
•  art. 2 pkt 9, art. 17 ust. 1 pkt 4 oraz art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. Nr 14, poz. 113
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK