| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć podatek od wspólnego przedsięwzięcia, dotyczącego nieruchomości położonej w Niemczech

Jak rozliczyć podatek od wspólnego przedsięwzięcia, dotyczącego nieruchomości położonej w Niemczech

Nasza firma, jako czynny podatnik VAT UE, podpisała umowę o podwykonawstwo z czynnym podatnikiem zarejestrowanym w Polsce. Umowa dotyczy usług świadczonych na rzecz niemieckiego kontrahenta w nieruchomości położonej na terytorium Niemiec. Z jaką stawką należy wystawić fakturę na podmiot polski w sytuacji, gdy umowa została podpisana między tym podmiotem a firmą niemiecką?

Świadczona przez Państwa usługa opodatkowana jest w Niemczech. Tym samym, powinni Państwo zarejestrować się w tym państwie jako podatnik VAT i rozliczyć podatek na podstawie niemieckich przepisów. Czyli – wystawić fakturę z niemiecką stawką.

Zawarli Państwo umowę o wspólnym przedsięwzięciu, dotyczącą usług na nieruchomości położonej w Niemczech. Niezależnie od szczegółowej kwalifikacji świadczonej przez Państwa usługi, nie ulega wątpliwości, że usługa ta stanowi usługę związaną z nieruchomością. Oznacza to, że zastosowanie ma art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stanowiący, że w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami (w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego) miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.
WAŻNE!
Skoro przedmiotowa nieruchomość położona jest w Niemczech, świadczone przez Państwa usługi podlegają opodatkowaniu w tym właśnie państwie.
Niestety, oznacza to również, że celem rozliczenia podatku jesteście Państwo obowiązani do rejestracji w Niemczech. Nie ma bowiem podmiotu, który mógłby rozliczyć podatek za Was w ramach importu usług (z treści pytania nie wynika, aby polski podatnik będący Państwa kontrahentem był zarejestrowany jako niemiecki podatnik). Oznaczać to będzie również, że wystawiona przez Państwa faktura powinna wskazywać niemiecki podatek VAT.
Zwrócić należy uwagę, iż sytuacja, w jakiej się Państwo znajdujecie, nie jest wyjątkowa. W podobnej sytuacji znalazło się bardzo wiele różnego rodzaju podwykonawców oraz podatników współpracujących z podatnikami realizującymi zagraniczne kontrakty. Podatnicy ci najczęściej chcą wystawiać polskie faktury, tymczasem w większości przypadków miejscem świadczenia usługi nie jest Polska, a tym samym nie ma takiej możliwości. Powód: opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają wyłącznie usługi świadczone na terytorium Polski.
Niestety, przepisy unijne nie regulują jak na razie procedury uproszczenia rozliczenia podatku w takich sytuacjach. W przypadku gdy usługa nie jest świadczona na rzecz podatnika zarejestrowanego w państwie miejsca świadczenia usługi, świadczący usługę ma obowiązek zarejestrować się w tym państwie i rozliczyć podatek na zasadach obowiązujących w tym państwie.
•  art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005r. Nr 14, poz. 113
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK