| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ustalić moment powstania obowiązku podatkowego przy nabyciu nieruchomości, za którą zapłata nastąpiła w 1998 r.

Jak ustalić moment powstania obowiązku podatkowego przy nabyciu nieruchomości, za którą zapłata nastąpiła w 1998 r.

Proszę o wyjaśnienie, kiedy powstanie obowiązek podatkowy w VAT w sytuacji, kiedy w 1998 r. zapłacono całą należność za nieruchomość pod działalność gospodarczą i sporządzono akt notarialny przedwstępny. Zostały wystawione faktury VAT na grunt (zwolnione z opodatkowania VAT) i hale (VAT 22%). W 1998 r. przekazano budynki do użytkowania na podstawie umowy dzierżawy. W sierpniu 2004 r. nastąpiło podpisanie aktu notarialnego, dotyczące ostatecznej sprzedaży tej nieruchomości. Czy obowiązek podatkowy powstał w momencie otrzymania zapłaty, czy w chwili podpisania aktu notarialnego? Jakie stawki należało zastosować dla gruntu?

W związku z tym, że faktyczne nabycie mieszkania nastąpiło już pod rządami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, sprzedaż gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w zakresie podatku VAT do 30 kwietnia 2004 r. sprzedaż gruntu nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W myśl jednak przepisów nowej ustawy, dostawa gruntu podlega opodatkowaniu (art. 2 pkt 6 i art. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.).
Bez znaczenia zatem w opisywanej sytuacji jest to, że całość należności została przyjęta przed 1 maja 2004 r. Jeżeli czynność dostawy towaru została dokonana po 1 maja, podlega ona opodatkowaniu według zasad określonych ww. ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Dostawa gruntu, w myśl obowiązujących regulacji, podlega opodatkowaniu VAT. Faktyczne jego przekazanie następuje w chwili podpisania aktu notarialnego. To oznacza, że w tym momencie powstaje również dla tej czynności obowiązek podatkowy w VAT.
WAŻNE!
Sprzedaż gruntu może być opodatkowana według różnych stawek VAT. Jeżeli grunt jest przedmiotem sprzedaży wraz z budynkiem, stanowi on podstawę opodatkowania budynku i podlega tej samej stawce opodatkowania co budynek. W przypadku budynków mieszkalnych będzie to stawka 7%. Może też nastąpić zwolnienie z opodatkowania (budynki spełniające warunki uznania ich za używane). W tym przypadku również grunt będzie opodatkowany stawką 7% lub zwolniony z VAT.
W przedstawionej sytuacji grunt nie będzie stanowił podstawy opodatkowania budynku. Podstawą opodatkowania będzie wyłącznie wartość gruntu budowlanego. Tereny zabudowane i przeznaczone pod zabudowę nie zostały objęte stawką preferencyjną. Zatem dostawa tych terenów podlega opodatkowaniu stawką podstawową 22%. Taką też stawkę należy zastosować przy opodatkowaniu dostawy gruntu.
•  art. 2 ust. 6, art. 19 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 9, art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
Mariusz Darecki
specjalista w zakresie VAT


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »