| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy usługa pośrednictwa związana z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów podlega opodatkowaniu w Polsce

Czy usługa pośrednictwa związana z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów podlega opodatkowaniu w Polsce

Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą i osiągam przychody m.in. z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na terytorium Czech. Otrzymuję od pośrednika czeskiego rachunek za pośrednictwo w sprzedaży (określona kwota od każdej sprzedanej sztuki). Rachunek zawiera NIP nabywcy i dostawcy dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Czy mam to potraktować jako import usług i wystawić fakturę wewnętrzną? Jeżeli tak, to jaką zastosować stawkę VAT? Urząd twierdzi, że 22%, ja natomiast uważam, że jest to usługa pośrednictwa związana z dostawą wewnątrzwspólnotową towarów i należy zastosować stawkę 0%. Czy w przypadku gdy będzie to 0%, należy dokonać korekty deklaracji VAT-7 i wykazać import usług ze stawką podatku 0%?

Stanowisko zaprezentowane przez urząd skarbowy jest prawidłowe. Nabywana przez Pana usługa podlega opodatkowaniu w Polsce stawką 22%.
 
Z treści Pańskiego pytania wynika, że jest Pan nabywcą usług pośrednictwa, związanych z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów. W celu ustalenia skutków podatkowych powyższego należy najpierw ustalić miejsce świadczenia tej usługi.
W przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów (§ 4 ust. 1 rozporządzenia). Co prawda, z powyższego przepisu nie wynika to wprost, lecz zasada ta dotyczy nie tylko dostaw krajowych, lecz również wewnątrzwspólnotowych. Jednocześnie miejscem dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.
W naszym przypadku miejscem świadczenia usługi czeskiego pośrednika jest Polska, gdyż transport towarów odbywa się z Polski do Czech. Nie ma przy tym znaczenia brzmienie § 4 ust. 2 i 3 rozporządzenia (przepisy te pozwalają na zmianę miejsca świadczenia poprzez podanie numeru VAT UE). Zasady te mają zastosowanie jedynie wówczas, gdy nabywca usługi poda numer VAT UE innego państwa niż państwo na terytorium którego znajduje się miejsce świadczenia ustalone na podstawie przepisu § 4 ust. 1 rozporządzenia. Czyli w naszym przypadku – inny niż polski. Przepisy te miałyby zastosowanie wówczas, gdyby nabywcą usług pośrednictwa był, przykładowo, czeski nabywca towarów.
Oznacza to, że świadczona przez czeskiego pośrednika usługa podlega opodatkowaniu w Polsce. Domyślam się, że podatnik czeski nie jest zarejestrowany w Polsce. A zatem podatek powinien zostać rozliczony przez Pana w ramach importu usług.
WAŻNE!
Z żadnego przepisu nie wynika, że usługa pośrednictwa związana z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów jest opodatkowana stawką 0%. Nie wynika również, że jest zwolniona od podatku albo opodatkowana stawką obniżoną.
Oznacza to, że zastosowanie winna mieć stawka podstawowa 22%. Stanowisko zajęte przez urząd skarbowy jest zatem słuszne.
•  § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 17, poz. 150
•  art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kałła

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »