| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Koszty konkursu dla pracowników

Koszty konkursu dla pracowników

Firma ogłosiła wśród swoich pracowników konkurs na temat wiedzy o firmie. Zwycięzca konkursu otrzymał nagrodę rzeczową w wysokości 299 zł. Czy wydatek poniesiony na zakup tej nagrody jest kosztem uzyskania przychodów dla firmy? Czy świadczenie to jest przychodem dla pracownika?

W przedmiotowej sprawie zwolnienie to nie będzie miało jednak zastosowania, ponieważ konkurs nie był organizowany przez środki masowego przekazu i nie dotyczył dziedzin wymienionych w powyższym przepisie. Z tego też powodu wygrana w konkursie zorganizowanym przez firmę dla swoich pracowników podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10-proc. podatkiem dochodowym i w omawianym przypadku kwota podatku wyniesie 29,90 zł.
Ponieważ wygrana ma charakter rzeczowy, a nie pieniężny, to zgodnie z art. 41 ust. 7 u.p.d.o.f. zdobywca nagrody, aby ją odebrać, musi kwotę należnego podatku wpłacić organizatorowi konkursu. Natomiast firma, organizator konkursu, jako płatnik na mocy art. 42 ust. 1 u.p.d.o.f. zobowiązana jest przekazać kwotę zryczałtowanego podatku na konto właściwego urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymała należny podatek.
Rafał Ziarnicki
Podstawa prawna:
art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.),
art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bernardo Cartoni i Wspólnicy Sp. K.

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »