| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Koszty konkursu dla pracowników

Koszty konkursu dla pracowników

Firma ogłosiła wśród swoich pracowników konkurs na temat wiedzy o firmie. Zwycięzca konkursu otrzymał nagrodę rzeczową w wysokości 299 zł. Czy wydatek poniesiony na zakup tej nagrody jest kosztem uzyskania przychodów dla firmy? Czy świadczenie to jest przychodem dla pracownika?

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16. Choć konkursy powszechnie uważa się za działania o charakterze reprezentacji i reklamy, to nie każdy konkurs będzie mógł być zakwalifikowany do działań o tym charakterze. Cel reklamowy mają niewątpliwie konkursy organizowane dla konsumentów (odbiorców usług), natomiast konkurs, o którym mowa w pytaniu, niewątpliwie nie ma takiego charakteru. Trudno bowiem mówić o wydatkach na reklamę w przypadku organizowania przez firmę konkursu, z wiedzy o tej konkretnej firmie, przeznaczonego wyłącznie dla jej pracowników.
W świetle art. 15 ust. 1 ustawy wydatki poniesione na wspomniany konkurs nie będą mogły być uznane za koszty uzyskania przychodów, jeśli firma nie będzie w stanie wykazać organom podatkowym, że zostały one poniesione (bezpośrednio lub pośrednio) w celu uzyskania przychodu. Firma musiałaby wykazać np., że zgodnie z regulaminem konkursu jego celem było zwiększenie kwalifikacji uczestniczących w nim pracowników, poprzez poszerzenie wiedzy o zasadach funkcjonowania firmy, co w konsekwencji wpłynęło na poprawę jakości obsługi klientów lub zwiększenie obrotów. Jednak udowodnienie przez firmę istnienia przewidzianego w art. 15 ust. 1 ustawy związku przyczynowo-skutkowego między poniesionym wydatkiem a przychodem będzie bardzo trudne. Dlatego w przedstawionym przypadku bezpieczniejszym rozwiązaniem dla spółki będzie niezaliczanie wydatków na nagrodę w konkursie do kosztów uzyskania przychodów.
Z uwagi na to, iż organizowane przez podatnika przedsięwzięcie, w ramach którego uczestnicy wykazywali się wiedzą o swojej firmie, miało charakter konkursu, to tym samym uzyskana nagroda podlega opodatkowaniu na zasadach uregulowanych w art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z ww. przepisem od uzyskanych na terytorium Polski dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygranych w konkursach w wysokości 10 proc. wygranej lub nagrody. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje w art. 21 ust. 1 pkt 68 zwolnienie od podatku dochodowego dla wygranych w konkursach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu – jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mizera

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK