| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Koszty konkursu dla pracowników

Koszty konkursu dla pracowników

Firma ogłosiła wśród swoich pracowników konkurs na temat wiedzy o firmie. Zwycięzca konkursu otrzymał nagrodę rzeczową w wysokości 299 zł. Czy wydatek poniesiony na zakup tej nagrody jest kosztem uzyskania przychodów dla firmy? Czy świadczenie to jest przychodem dla pracownika?

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16. Choć konkursy powszechnie uważa się za działania o charakterze reprezentacji i reklamy, to nie każdy konkurs będzie mógł być zakwalifikowany do działań o tym charakterze. Cel reklamowy mają niewątpliwie konkursy organizowane dla konsumentów (odbiorców usług), natomiast konkurs, o którym mowa w pytaniu, niewątpliwie nie ma takiego charakteru. Trudno bowiem mówić o wydatkach na reklamę w przypadku organizowania przez firmę konkursu, z wiedzy o tej konkretnej firmie, przeznaczonego wyłącznie dla jej pracowników.
W świetle art. 15 ust. 1 ustawy wydatki poniesione na wspomniany konkurs nie będą mogły być uznane za koszty uzyskania przychodów, jeśli firma nie będzie w stanie wykazać organom podatkowym, że zostały one poniesione (bezpośrednio lub pośrednio) w celu uzyskania przychodu. Firma musiałaby wykazać np., że zgodnie z regulaminem konkursu jego celem było zwiększenie kwalifikacji uczestniczących w nim pracowników, poprzez poszerzenie wiedzy o zasadach funkcjonowania firmy, co w konsekwencji wpłynęło na poprawę jakości obsługi klientów lub zwiększenie obrotów. Jednak udowodnienie przez firmę istnienia przewidzianego w art. 15 ust. 1 ustawy związku przyczynowo-skutkowego między poniesionym wydatkiem a przychodem będzie bardzo trudne. Dlatego w przedstawionym przypadku bezpieczniejszym rozwiązaniem dla spółki będzie niezaliczanie wydatków na nagrodę w konkursie do kosztów uzyskania przychodów.
Z uwagi na to, iż organizowane przez podatnika przedsięwzięcie, w ramach którego uczestnicy wykazywali się wiedzą o swojej firmie, miało charakter konkursu, to tym samym uzyskana nagroda podlega opodatkowaniu na zasadach uregulowanych w art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z ww. przepisem od uzyskanych na terytorium Polski dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygranych w konkursach w wysokości 10 proc. wygranej lub nagrody. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje w art. 21 ust. 1 pkt 68 zwolnienie od podatku dochodowego dla wygranych w konkursach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu – jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł.
reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK