| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Dochody z odpłatnego zbycia zagranicznych papierów wartościowych

Dochody z odpłatnego zbycia zagranicznych papierów wartościowych

Zajmuję się inwestowaniem na giełdzie. Obecnie zamierzam sprzedać część moich akcji, przy czym będą to zarówno akcje spółki polskiej, notowane na giełdzie warszawskiej, jak i akcje spółek zagranicznych. Czy jest jakaś różnica w opodatkowaniu dochodów ze zbycia tych akcji ze względu na miejsce ich uzyskania?

Powyższe zasady ustalania kosztów uzyskania przychodów znajdują zastosowanie przy ustalaniu dochodu ze zbycia papierów wartościowych, gdy możliwa jest ich identyfikacja i ustalenie dla zbywanych papierów ich rzeczywistej ceny nabycia. Natomiast, jeżeli nie jest możliwa identyfikacja sprzedawanych akcji, należy stosować metodę FIFO, tj. pierwsze przyszło – pierwsze wyszło. Metoda ta ma zastosowanie odrębnie do każdego z posiadanych rachunków, na którym są zdeponowane papiery wartościowe.
W przypadku gdy w wyniku tak przeprowadzonej kalkulacji uzyska się wartość ujemną, różnica jest stratą, o którą można obniżyć dochód uzyskany z tego samego źródła w ciągu kolejnych 5 lat podatkowych. W każdym z tych lat nie można jednak odliczyć jednorazowo więcej niż 50 proc. poniesionej straty. Obowiązek zapłaty podatku nie powstaje, jeżeli sprzedaż dotyczy papierów wartościowych zakupionych przed końcem 2003 r., kiedy to obowiązywało zwolnienie z opodatkowania zysków z giełdy.
Jeżeli autor listu osiąga dochody ze sprzedaży akcji zarówno na terytorium Polski, jak i poza jej granicami, dochody te łączy się i opodatkowuje według powyższych zasad. Trzeba jednak pamiętać, że od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą.
Anna Żukowska
Podstawa prawna:
art. 30b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Pruszyńska

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »