| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Dochody z odpłatnego zbycia zagranicznych papierów wartościowych

Dochody z odpłatnego zbycia zagranicznych papierów wartościowych

Zajmuję się inwestowaniem na giełdzie. Obecnie zamierzam sprzedać część moich akcji, przy czym będą to zarówno akcje spółki polskiej, notowane na giełdzie warszawskiej, jak i akcje spółek zagranicznych. Czy jest jakaś różnica w opodatkowaniu dochodów ze zbycia tych akcji ze względu na miejsce ich uzyskania?

Podstawowym zagadnieniem, na które należy zwrócić uwagę, jest miejsce uzyskania dochodu. W przypadku sprzedaży akcji spółki polskiej, notowanej na giełdzie warszawskiej, miejscem uzyskania dochodu jest Polska, natomiast w przypadku zbycia akcji spółek zagranicznych, o których mowa w treści listu, dochód uzyskany zostanie najprawdopodobniej za granicą.
Problem ustalenia miejsca uzyskania dochodu ze sprzedaży papierów wartościowych nabrał znaczenia w 2004 r., kiedy to wprowadzono nowy art. 30b ustawy o p.d.o.f. Przepis ten w pierwotnym brzmieniu stanowił, iż od dochodów uzyskanych na terytorium Polski z odpłatnego zbycia papierów wartościowych podatek dochodowy wynosi 19 proc. uzyskanego dochodu. W przypadku zaś zysków kapitałowych uzyskanych za granicą obowiązywało opodatkowanie według skali podatkowej. Od tego, czy dochód został uzyskany w Polsce czy też za granicą, zależał zatem sposób opodatkowania – stawką w wysokości 19 proc. lub według skali. Po nowelizacji ustawy o p.d.o.f., od 1 stycznia 2005 r., nie ma już jednak znaczenia, czy autor listu sprzedaje akcje spółki polskiej czy spółek zagranicznych. Obecnie w art. 30b ustawy o p.d.o.f. nie ma już bowiem mowy o tym, że dochód musi być uzyskany na terytorium Polski. A zatem na gruncie ustawy o p.d.o.f. dochód ze sprzedaży obu rodzajów akcji, o których mowa w treści listu, będzie opodatkowany tak samo, to jest według 19-proc. stawki liniowej.
Dochodów z zysków kapitałowych, o których mowa w art. 30b ustawy o p.d.o.f., nie łączy się z pozostałymi dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych ani też z dochodami z działalności gospodarczej opodatkowanymi podatkiem liniowym. W ciągu roku podatkowego nie ma obowiązku wpłacania zaliczek ani też składania deklaracji miesięcznych. Rozliczenia dochodów z zysków kapitałowych dokonuje się na formularzu PIT-38 po zakończeniu roku podatkowego (w terminie do 30 kwietnia).
Przepisy dotyczące opodatkowania zysków kapitałowych definiują dochody z tego tytułu jako różnicę między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów. Zasadniczo koszty te będą obejmować:
1) bezpośrednio przypisane do konkretnej transakcji koszty nabycia odpłatnie zbywanego papieru wartościowego oraz
2) koszty poniesione w roku podatkowym, związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie, w celu uzyskania przychodu (koszty: prowizji, w tym prowizji kupna i sprzedaży, związane z prowadzeniem lub założeniem rachunku, koszty transferu, zdeponowania papierów itp. – por. pismo Ministerstwa Finansów z 18 marca 2004 r., nr PB 5/RD-033-2-106/04).
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »