| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Korekta faktury VAT sprzed 1 maja 2004 r.

Korekta faktury VAT sprzed 1 maja 2004 r.

Chciałbym wstawić korektę faktury VAT (zmniejszającą cenę usługi) sprzed maja 2004 r. na usługę transportu międzynarodowego z Polski do Francji. Jak ją rozliczyć w deklaracji VAT-7: za miesiąc wystawienia korekty, za miesiąc otrzymania potwierdzenia korekty, czy za kwiecień 2004 r.? W obecnym wzorze deklaracji VAT-7 nie ma pozycji sprzedaży traktowanej jako eksport, opodatkowanej stawką 0 proc.

 
Korektę faktury VAT powinien Pan rozliczyć w deklaracji VAT-7 w miesiącu otrzymania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę usługi. Pomimo że faktura VAT dotyczy usługi wykonanej przed 1 maja 2004 r., należy kierować się w tym przypadku przepisami o VAT obowiązującymi od 1 maja br. (ustawa nie zawiera żadnych przepisów przejściowych w tym zakresie), tzn. rozporządzeniem Ministra Finansów z 27 kwietnia m.in. w sprawie zasad wystawiania faktur. W § 19 tego rozporządzenia uregulowano sytuację korygowania faktury VAT „na minus” (również z tytułu zmniejszenia ceny).
Mając na uwadze tę sytuację, wystawiając fakturę w trybie § 19 rozporządzenia MF podatnik świadczący usługę jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Potwierdzenie to stanowi podstawę do rozliczenia tej faktury w deklaracji VAT-7 za miesiąc otrzymania ww. potwierdzenia. Obecnie obowiązujący wzór deklaracji VAT-7 istotnie nie zawiera pozycji odnoszącej się do sprzedaży, traktowanej jako eksport, opodatkowanej stawką 0 proc. Wynika to z faktu, że nowe przepisy o VAT nie posługują się pojęciem eksportu usług. Jednakże należy dodać, że eksport usług był ujmowany w rubryce rozliczenie sprzedaży towarów i usług oraz podatku należnego.
Brak analogicznej pozycji w deklaracji VAT nie może stanowić ograniczenia dla prawa podatnika do prawidłowego rozliczenia korekty sprzedaży (świadczenia usługi) przed 1 maja 2004 r. Z tej przyczyny powinien Pan dokonać rozliczenia korekty faktury w deklaracji VAT-7 w pozycji odnoszącej się do świadczenia usług na terytorium Polski ze stawką 0 proc.
Adam Czekalski
specjalista w Dziale Instruktażu i Nadzoru Podatkowego Dyrekcji Generalnej „Poczty Polskiej”
Podstawa prawna:
§ 19 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971).


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK