| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Korekta faktury VAT sprzed 1 maja 2004 r.

Korekta faktury VAT sprzed 1 maja 2004 r.

Chciałbym wstawić korektę faktury VAT (zmniejszającą cenę usługi) sprzed maja 2004 r. na usługę transportu międzynarodowego z Polski do Francji. Jak ją rozliczyć w deklaracji VAT-7: za miesiąc wystawienia korekty, za miesiąc otrzymania potwierdzenia korekty, czy za kwiecień 2004 r.? W obecnym wzorze deklaracji VAT-7 nie ma pozycji sprzedaży traktowanej jako eksport, opodatkowanej stawką 0 proc.

 
Korektę faktury VAT powinien Pan rozliczyć w deklaracji VAT-7 w miesiącu otrzymania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę usługi. Pomimo że faktura VAT dotyczy usługi wykonanej przed 1 maja 2004 r., należy kierować się w tym przypadku przepisami o VAT obowiązującymi od 1 maja br. (ustawa nie zawiera żadnych przepisów przejściowych w tym zakresie), tzn. rozporządzeniem Ministra Finansów z 27 kwietnia m.in. w sprawie zasad wystawiania faktur. W § 19 tego rozporządzenia uregulowano sytuację korygowania faktury VAT „na minus” (również z tytułu zmniejszenia ceny).
Mając na uwadze tę sytuację, wystawiając fakturę w trybie § 19 rozporządzenia MF podatnik świadczący usługę jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Potwierdzenie to stanowi podstawę do rozliczenia tej faktury w deklaracji VAT-7 za miesiąc otrzymania ww. potwierdzenia. Obecnie obowiązujący wzór deklaracji VAT-7 istotnie nie zawiera pozycji odnoszącej się do sprzedaży, traktowanej jako eksport, opodatkowanej stawką 0 proc. Wynika to z faktu, że nowe przepisy o VAT nie posługują się pojęciem eksportu usług. Jednakże należy dodać, że eksport usług był ujmowany w rubryce rozliczenie sprzedaży towarów i usług oraz podatku należnego.
Brak analogicznej pozycji w deklaracji VAT nie może stanowić ograniczenia dla prawa podatnika do prawidłowego rozliczenia korekty sprzedaży (świadczenia usługi) przed 1 maja 2004 r. Z tej przyczyny powinien Pan dokonać rozliczenia korekty faktury w deklaracji VAT-7 w pozycji odnoszącej się do świadczenia usług na terytorium Polski ze stawką 0 proc.
Adam Czekalski
specjalista w Dziale Instruktażu i Nadzoru Podatkowego Dyrekcji Generalnej „Poczty Polskiej”
Podstawa prawna:
§ 19 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971).


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK