| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Opodatkowanie marży - zasady ewidencjonowania

Opodatkowanie marży - zasady ewidencjonowania

Jak i co ewidencjonować w kasie fiskalnej w przypadku usług, które są opodatkowane "z marży"? Czy tylko zapłaty i przedpłaty? Czy może należy ewidencjonować również marżę, a nawet faktury zakupu? Czy prowadzący biura podróży muszą osobno wpisywać do kasy marżę, a osobno wartość usług własnych? Pozostaje jednak jeszcze kwestia usług kupionych od podmiotów trzecich dla bezpośredniej korzyści turysty.

Zgodnie z § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników, podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.
Na podstawie art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy zobowiązani są do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego, przy zastosowaniu kas rejestrujących. W celu ustalenia obrotu firmy i kwoty podatku należnego firma powinna więc ewidencjonować na kasie fiskalnej wartość sprzedaży własnej i przysługującego od niej podatku należnego, całą wartość sprzedaży prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników, oraz wartość marży (prowizji) i należnego od niej podatku. Ponadto przepis art. 119 ust. 6 ustawy nakłada na podatników prowadzących usługi turystyki i stosujących szczególne procedury rozliczenia podatku (stosowanie marży jako podstawy opodatkowania) obowiązek wykazania w prowadzonej ewidencji, jaka część należności za usługę przypada na usługi nabyte od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, a jaka na usługi własne. Prowadzenie tej ewidencji nie musi być dokonywane w kasie fiskalnej.
Ewa Wiśniewska
Podstawa prawna:
art. 111 ust. 1 oraz art. 119 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535),
§ 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz.U. Nr 108, poz. 948 z późn.zm.).


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »