| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Podmiot, na który jest wystawiana faktura

Podmiot, na który jest wystawiana faktura

Spółka zajmująca się kolportażem prasy zamierza podpisać umowę z posłem Parlamentu Europejskiego na kolportaż wydawanego czasopisma. Czasopismo będzie kolportowane na terytorium Polski. Zgodnie z życzeniem posła faktura za usługi kolportażowe miałaby być wystawiana na jeden z organów UE. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe?

Nie W mojej ocenie takie rozwiązanie nie jest prawidłowe. Niezależnie od osoby finansującej dane usługi, są one wykonywane na rzecz konkretnej osoby będącej stroną umowy. W związku z tym również faktura powinna być wystawiana na posła lub jego biuro poselskie, jeżeli jest ono zarejestrowane jako podatnik VAT. Wystawienie faktury na osobę, która nie jest stroną umowy, może być podstawą do zakwestionowania tej faktury przez organy podatkowe.
Faktury mogłyby być wystawiane na jeden z organów Unii Europejskiej, gdyby cała usługa była świadczona na rzecz tego organu, zaś poseł posiadał stosowne pełnomocnictwo uprawniające go do występowania w imieniu danego organu UE.
Kwestia fakturowania i uprawnień posła, jak i podstaw prawnych jego żądania powinna zostać wyjaśniona bezpośrednio z nim.
Grzegorz Gałacki
radca prawny kancelaria Hananim Galacki w Konstancinie-Jeziornie
Podstawa prawna:
art. 106 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.),
§ 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT (Dz.U. Nr 97, poz. 970 z późn.zm.),
§ 12 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971).


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK