| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Podwyższenie ceny dostarczonego uprzednio towaru

Podwyższenie ceny dostarczonego uprzednio towaru

W wyniku zastosowania określonych warunków dostawy nastąpiło podwyższenie ceny dostawy towarów uprzednio dostarczonych. W jaki sposób należy udokumentować zwiększenie ceny towaru?

W przypadku podwyższenia ceny towaru podatnik powinien wystawić fakturę korygującą. Wystawia się ją bowiem, gdy po wystawieniu faktury cena została obniżona lub zwiększona. Faktura korygująca musi zawierać numer kolejny oraz datę jej wystawienia, dane zawarte na fakturze, której dotyczy faktura korygująca, kwotę podwyższenia ceny bez podatku, kwotę podwyższenia podatku należnego. Nabywca otrzymujący fakturę korygującą jest uprawniony do zwiększenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał.
Faktura musi zawierać wyraz KOREKTA lub FAKTURA KORYGUJĄCA. Faktura korygująca musi być również podpisana zarówno przez jej wystawcę, jak i jej odbiorcę. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie.
Grzegorz Gałacki
radca prawny kancelaria Hananim Galacki w Konstancinie-Jeziornie
Podstawa prawna:
§ 19 i 20 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jobs Plus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »