| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Rozliczenia ze wspólnikami i kontrahentami z Niemiec

Rozliczenia ze wspólnikami i kontrahentami z Niemiec

Dwaj wspólnicy naszej spółki mają miejsce zamieszkania w RFN. Z tego względu prowadzimy ożywione kontakty handlowe z Niemcami, wypłacamy należności licencyjne, odsetki i dywidendy. Wiem, że od stycznia br. obowiązuje nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Czy wprowadziła ona jakieś istotne zmiany?

Warto wiedzieć
Pomiędzy Polską a Niemcami mogą istnieć rozbieżności co do podatkowego traktowania np. niektórych kosztów ponoszonych przez spółkę komandytową lub kwestii cichego wspólnika. Te rozbieżności mogą w konsekwencji doprowadzić do tego, że dochody (lub ich część) nie byłyby opodatkowane lub byłyby opodatkowane według niższej stawki. W takiej sytuacji państwo rezydencji może po prostu nie wyłączyć dochodów spod opodatkowania.
Przykład
Gdyby polska spółka wypłaciła niemieckiemu udziałowcowi dywidendę i pobrała podatek w wysokości wynikającej z umowy – 15 proc., mimo braku wymaganego certyfikatu rezydencji, to polskie organy podatkowe miałyby prawo zażądać zapłaty podatku według stawki wynikającej z ustawy o p.d.o.f., to jest w wysokości 19 proc. Natomiast – po uzyskaniu stosownego certyfikatu – podatnik mógłby ubiegać się o zwrot podatku w wysokości różnicy pomiędzy stawką wynikającą z umowy a tą obowiązującą na mocy ustawy o p.d.o.f. Przed wejściem w życie nowej umowy przepisy nie przewidywały możliwości ubiegania się o zwrot podatku.
Ewa Błaszczak
doradca podatkowy
Podstawa prawna:
art. 10–13, 15, 24, 29 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz.U. Nr 12, poz. 90).


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK