| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy każdy musi wnosić opłatę skarbową

Czy każdy musi wnosić opłatę skarbową

Dowiedziałam się w urzędzie miasta, że niektórzy nie mają obowiązku ponoszenia kosztów opłaty skarbowej. Kto ma taki przywilej?

NIE. Obowiązujące w zakresie opłaty skarbowej przepisy, z mocy prawa, zwalniają od opłaty skarbowej państwa obce, ich przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne i siły zbrojne, międzynarodowe organizacje i instytucje oraz ich oddziały i przedstawicielstwa korzystające na podstawie ustaw, umów lub powszechnie uznanych zwyczajów międzynarodowych z przywilejów i immunitetów, a także członków personelu i inne osoby zrównane z nimi, jeżeli nie są one obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto ze zwolnienia od opłaty skarbowej korzystają jednostki budżetowe, jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pożytku publicznego, jeżeli składają podania, występują z wnioskiem o dokonanie czynności urzędowej lub z wnioskiem o wydanie zaświadczenia lub zezwolenia bądź wystawiają dokumenty – wyłącznie w związku z nieodpłatną działalnością pożytku publicznego w rozumieniu przepisów o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Każda inna czynność niezwiązana z nieodpłatną działalnością pożytku publicznego, z którą przepisy wiążą obowiązek wniesienia opłaty, podlega takiej opłacie.
Tylko organizacje wymienione powyżej zwolnione są z opłaty skarbowej. Wszystkie inne osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej zobowiązane są taką opłatę zapłacić. Oczywiście tylko wtedy, gdy sporządzają dokumenty, składają podania, gdy na ich wniosek dokonywane są czynności urzędowe lub wydaje się im zaświadczenia lub zezwolenia, z którymi ustawa wiąże obowiązek wniesienia opłaty. Należy podkreślić, że nie z każdą taką czynnością łączy się konieczność wnoszenia opłaty skarbowej.
pp


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK