| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Obniżenie stawki amortyzacyjnej

Obniżenie stawki amortyzacyjnej

Interesuje mnie możliwość obniżenia stawek amortyzacyjnych, ponieważ pozwoliłoby mi to wykazać zdolność kredytową. Czy mogę obniżyć stawkę amortyzacyjną dla środka trwałego do 0? Zaznaczam, że prowadzę księgę przychodów i rozchodów.

Zgodnie z art. 22i u.p.d.o.f., podatnicy mogą obniżać podane w wykazie stawki dla poszczególnych środków trwałych. Przepisy nie wymagają wystąpienia szczególnych przesłanek, które uprawniają podatnika do obniżenia stawki. To podatnik decyduje, czy chce obniżenia.
 
Zmiany stawki dokonujemy począwszy od miesiąca, w którym środki zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. Moim zdaniem, przepis ten nie stawia przeszkód, aby stawkę amortyzacyjną obniżyć do 0%. Dokonywanie odpisów amortyzacyjnych należy traktować w kategorii uprawnień, a nie obowiązków podatnika. Konsekwencją niedokonywania odpisów jest brak tych odpisów w kosztach uzyskania przychodu, natomiast organ podatkowy nie może naliczyć odpisów za podatnika, jeżeli jego wyraźną wolą było niedokonywanie odpisów. Wychodząc z takiego założenia, należy uznać, że to podatnik decyduje o wysokości obniżenia stawki, ponieważ przepisy nie wprowadzają w tym zakresie szczególnych ograniczeń. Podkreślmy, że obniżenie stawki amortyzacyjnej środka, który jest już wprowadzony do ewidencji co najmniej drugi miesiąc, nastąpi dopiero od początku następnego roku podatkowego. Przywrócenie stawki stosowanej przed obniżką również nastąpi od pierwszego miesiąca roku następującego po roku, w którym obniżono stawkę. Na marginesie tego problemu należy zauważyć, że niekiedy podatnicy będą zainteresowani podwyższeniem dochodu podatkowego, ponieważ banki bardzo często, m.in. na podstawie dokumentacji podatkowej, określają zdolność kredytową przedsiębiorcy.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 22i ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Agnieszka Ziółkowska


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »