| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy zaliczyć do kosztów składki ZUS

Kiedy zaliczyć do kosztów składki ZUS

Wynagrodzenia pracownicze zostały wypłacone 28 lutego 2005 r. Czy do kosztów uzyskania przychodu za luty 2005 r. mogę zaliczyć składki ZUS opłacone po 28 lutego 2005 r.?

Wynagrodzenia pracownicze: Składki na ZUS odprowadzone od wynagrodzeń pracowniczych stanowią koszt uzyskania przychodu w miesiącu, w którym faktycznie zostały uiszczone.

Zasadą jest uznawanie wydatków za koszt uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Jednak ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadza pewne wyjątki od tej zasady, dotyczące podatników prowadzących księgi rachunkowe, a także niektórych podatników prowadzących księgę przychodów i rozchodów.
I tak zgodnie z art. 22 ust. 5 updof u podatników prowadzących księgi rachunkowe koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącane także koszty uzyskania przychodów poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe. W tym wypadku są one potrącane w roku, w którym zostały poniesione. Tę zasadę stosuje się do podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów pod warunkiem, że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.
Niemniej jednak od 1 stycznia 2005 r. składki na ZUS od wypłaconych wynagrodzeń, bez względu na metodę prowadzenia ksiąg, stanowią koszt w momencie ich poniesienia. Składki na ZUS opłacone po 28 lutego 2005 r. podatnik powinien zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w marcu 2005 r.
Maria Tatarska
Podstawa prawna
•  ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 281, poz. 2781


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Patentowa "LECH"

.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »