| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Uzyskiwanie dochodów od zagranicznego pracodawcy

Uzyskiwanie dochodów od zagranicznego pracodawcy

Od marca 2005 r. zamierzam podjąć zatrudnienie u zagranicznego pracodawcy. Wiem, że w takim przypadku będę obowiązany do samodzielnej wpłaty zaliczek na podatek dochodowy. Czy przysługuje mi prawo wyboru wysokości tych zaliczek?

Tak Od 1 stycznia 2005 r. podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników:
1) ze stosunku pracy z zagranicy,
2) z emerytur i rent z zagranicy oraz
3) z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6–9 ustawy o p.d.o.f. (to jest m.in. przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej itd., z tytułu umów-zlecenia, umów o dzieło oraz kontraktów menedżerskich)
mogą przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy stosować zamiast stawki 19 proc. stawkę w wysokości 30 proc. lub 40 proc.
W myśl art. 44 ust. 3a ustawy o p.d.o.f. podatnicy uzyskujący dochody z powyżej wymienionych tytułów mają obowiązek wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 19 proc. dochodu za miesiące, w których uzyskali ten dochód, w terminie do 20 dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania podatkowego. Podatnik przy obliczaniu zaliczki może jednak wybrać zamiast stawki 19 proc. stawkę 30 proc. lub 40 proc. – zostało to zatem pozostawione decyzji podatnika.
Przed ogłoszeniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 15 lutego 2005 r., sygn. akt K 48/04 (Dz.U. z 18 lutego 2005 r. Nr 30, poz. 262) podatnik miał także możliwość wpłacania zaliczek w wysokości 50 proc., Trybunał Konstytucyjny uznał jednak wprowadzone od 1 stycznia 2005 r. zmiany w ustawie o p.d.o.f. dotyczące czwartego przedziału skali oraz zaliczek na podatek w wysokości 50 proc. za niekonstytucyjne – z uwagi na brak odpowiedniego vacatio legis, stąd też podatnicy nie mają już obecnie możliwości wpłacania zaliczek w tej wysokości.
Reasumując, autor listu będzie miał możliwość wpłaty zaliczek w wysokości 19 proc., 30 proc. albo 40 proc.
Lidia Zagórska
Podstawa prawna:
art. 44 ust. 3a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »