| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Zatrudnienie cudzoziemca celem świadczenia usług prawnych

Zatrudnienie cudzoziemca celem świadczenia usług prawnych

Spółka jawna, której jestem wspólnikiem, rozważa zatrudnienie cudzoziemca na podstawie umowy o dzieło, celem świadczenia usług o charakterze prawnym. Jakie obowiązki w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych będą ciążyć na spółce w razie zawarcia takiej umowy?

Przede wszystkim należy ustalić, czy na cudzoziemcu, z którym ma być zawarta umowa, ciąży ograniczony czy też nieograniczony obowiązek podatkowy. W myśl art. 3 ust. 2a ustawy o p.d.o.f. ograniczonym obowiązkiem podatkowym objęte są osoby niemające miejsca zamieszkania w Polsce. W takim przypadku opodatkowane są one tylko od dochodów z pracy wykonywanej w Polsce na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Polski. „Zagraniczne” dochody cudzoziemca nie są natomiast brane pod uwagę przy opodatkowaniu w Polsce.
Nieograniczonym obowiązkiem podatkowym objęci są cudzoziemcy mający miejsce zamieszkania w Polsce. Wszystkie dochody takich cudzoziemców, uzyskane zarówno w Polsce, jak i za granicą, są opodatkowane w takim przypadku na zasadach określonych w ustawie o p.d.o.f.
Do osób, na których ciąży ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce, osiągających przychody z tytułu świadczenia usług o charakterze niematerialnym, zastosowanie mają przepisy art. 29 ustawy o p.d.o.f. W art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy o p.d.o.f. wymienione zostały przychody z tytułu m.in. świadczeń doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli.
Zgodnie z treścią tego przepisu w przypadku uzyskania przez osobę objętą ograniczonym obowiązkiem podatkowym dochodów z tytułu świadczeń o charakterze prawnym pobrany powinien być zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20 proc.
Do obowiązków spółki jawnej jako płatnika należy zatem pobranie tego zryczałtowanego podatku dochodowego. Powinien on zostać wpłacony w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został pobrany podatek – na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby spółki. Jednocześnie powinna zostać przesłana deklaracja na formularzu PIT-8A.
Ponadto płatnik obowiązany jest do końca lutego roku następującego po roku podatkowym przesłać cudzoziemcowi oraz naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych imienną informację na formularzu IFT-1/IFT-1R (oznaczenie IFT-1 należy wówczas skreślić).
Cudzoziemiec może domagać się sporządzenia takiej deklaracji także w trakcie roku podatkowego. Jeśli cudzoziemiec złoży w tej sprawie pisemny wniosek, informacja taka powinna zostać sporządzona i przesłana cudzoziemcowi przez płatnika w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Powinna ona być przesłana także naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Jest ona sporządzana również na formularzu IFT-1/IFT-1R, z tym że w takim przypadku należy skreślić oznaczenie IFT-1R, wskazujące, że informacja sporządzona jest za cały rok.
Luiza Boczek
Podstawa prawna:
art. 29 ust. 1 pkt 5 oraz art. 42 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.),
załączniki nr 10 i nr 19 do rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2003 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. Nr 224, poz. 2225 z późn.zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Foryś

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »