| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Opodatkowanie transportu towarów z Łotwy do Polski

Opodatkowanie transportu towarów z Łotwy do Polski

Podatnik wykonuje usługę transportową na rzecz polskiego zleceniodawcy. Usługa polega na przewozie towarów z Łotwy do Polski. Zleceniodawca przysyła podatnikowi kopię dokumentu SAD i składa oświadczenie, że towar został zakupiony od kontrahenta ze Szwajcarii, który jest importerem bawełny z Azji, którą dostarcza do magazynów na Łotwie, skąd z kolei następuje odbiór towaru przez zleceniodawcę. Czy ta usługa transportowa jest wewnątrzwspólnotową usługą transportową, czy też jest to część usługi transportu międzynarodowego? Jaką fakturę (z jaką stawką) powinien wystawić podatnik? Jaką fakturę powinien wystawić na rzecz podatnika podwykonawca, któremu podatnik zlecił wykonanie tego przewozu?

W opisanym przypadku mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotową usługą transportu (WUT), gdyż jest to transport towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich (tzn. Łotwa – rozpoczęcie, Polska – zakończenie).
Generalnie, miejscem świadczenia usługi w Państwa przypadku jest Łotwa. W związku z tym miejscem powstania obowiązku podatkowego (ciążącego na podmiocie świadczącym usługę) jest Łotwa. Na podatniku spoczywa obowiązek rejestracji dla celów VAT na Łotwie (i rozliczanie tam podatku z tego tytułu). Stawka podatku wynika z łotewskich przepisów o VAT. Natomiast w składanej w Polsce deklaracji podatkowej nie wykazuje się tej transakcji.
Od tej zasady ustawodawca przewidział wyjątek, zgodnie z którym, w przypadku gdy nabywca usługi (tzn. WUT) podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby VAT lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego (np. w Polsce) innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu (np. Łotwa), miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.
Wynika z tego, że jeżeli nabywca usługi poda świadczącemu usługę swój NIP (ustawodawca nie wymaga w tym przypadku rejestracji dla celów VAT UE), pod którym jest zarejestrowany w Polsce, wtedy miejscem świadczenia usługi (a zatem i miejscem opodatkowania czynności) będzie Polska. W takim przypadku świadczący usługę wystawia fakturę VAT ze stawką właściwą dla usługi transportu wedle polskich przepisów o VAT. Oznacza to, że usługa transportu będzie opodatkowana VAT w wysokości 22 proc. Takie same zasady dotyczą również podwykonawcy usługi.
Adam Czekalski
specjalista w Dziale Instruktażu i Nadzoru Podatkowego Dyrekcji Generalnej „Poczty Polskiej”
Podstawa prawna:
art. 28 ust. 1 i 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.).


reklama

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »