| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Opodatkowanie marży a odliczenie VAT od pozostałych zakupów

Opodatkowanie marży a odliczenie VAT od pozostałych zakupów

Prowadzę działalność komisową polegającą na sprzedaży towarów używanych. W myśl art. 120 ust. 4 ustawy o VAT w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania jest marża. Zgodnie z punktem 19 tego artykułu obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, jeżeli podlegały opodatkowaniu przy zastosowaniu opodatkowania marży. Czy przysługuje mi prawo odliczenia VAT naliczonego od pozostałych zakupów, np. z tytułu czynszu najmu, rozmów telefonicznych i innych związanych z utrzymaniem działalności?

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Przepis ten wyłącza więc prawo do odliczenia podatku naliczonego w stosunku do przewidzianych w ustawie szczególnych procedur opodatkowania, w tym m.in. do szczególnej procedury w zakresie opodatkowania towarów używanych (art. 120 ust. 19).
Uregulowanie zawarte w art. 120 ust. 4 ustawy stanowi, że w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie m.in. towarów używanych nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży podstawą opodatkowania podatkiem jest marża. Przez pojęcie marży rozumie się różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku. Oznacza to, że obrót towarami używanymi jest opodatkowany, przy czym jest to opodatkowanie według reguł procedury szczególnej.
Ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku ze stosowaniem procedury marżowego opodatkowania dostawy towarów używanych zawarto w art. 120 ust. 19 ustawy, który mówi, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych (a także dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków), jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie ze szczególną procedurą opodatkowania marży. Z regulacji tej wynika zakaz dokonywania odliczeń dotyczący jedynie konkretnych, wymienionych w tym przepisie towarów, tj. towarów będących przedmiotem dostaw opodatkowanych marżowo, a nie zakaz odliczania podatku naliczonego w ogóle. Natomiast pozostałe odliczenia związane z wydatkami ponoszonymi przez podatnika w związku z funkcjonowaniem firmy, takie jak czynsz, usługi telekomunikacyjne, energia elektryczna i inne, nie są objęte dyspozycją art. 120 ust. 19 ustawy. Oznacza to, że podatek naliczony przy takich zakupach podlega odliczeniu na zasadach ogólnych, określonych w art. 86 ust. 1 ustawy.
Reasumując, podatnik, którego działalność w zakresie dostawy towarów używanych jest opodatkowana na zasadzie marży, zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o VAT, ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z zakupem towarów i usług, stanowiących tzw. wydatki ogólnoadministracyjne typu: czynsz, usługi telekomunikacyjne, energia elektryczna i inne, które powinny zostać odliczone z uwzględnieniem terminów i ewentualnych ograniczeń wynikających z innych przepisów ustawy.
Agata Wojtkowska
Podstawa prawna:
art. 86 ust. 1 oraz art. 120 ust. 4 i 19 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

- przygotuj się na coś innego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »