| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Darowizna i sprzedaż samochodu - wysokość podatku

Darowizna i sprzedaż samochodu - wysokość podatku

Chciałabym podarować mojej córce używany (2-letni) samochód osobowy. Samochód jest moją własnością od dwóch lat, a więc od początku, a jego wartość wynosi około 38 000 zł. Czy będę musiała (lub moja córka) zapłacić podatek od tej darowizny? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? A może korzystniej by było, gdyby córka kupiła ode mnie ten samochód?

822,20 zł + 7% x 7808 zł
822,20 zł + 546,49 zł = 1368,69 zł.
Jednym ze źródeł przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych jest odpłatne zbycie rzeczy, jednak tylko wtedy, gdy nie następuje ono w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Gdyby Pani córka kupowała od Pani samochód, sprzedaż ta nie spowodowałaby więc konieczności uiszczenia podatku dochodowego.
Od zawartej umowy sprzedaży trzeba by jednak było zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Także i w tym przypadku obowiązek zapłaty tego podatku ciąży solidarnie na obu stronach czynności. Podstawę opodatkowania stanowi cena sprzedaży, a stawka podatku wynosi 2 proc. W tym przypadku podatek wyniesie zatem 2% x 38 000 = 760 zł.
Reasumując, w opisanej przez Panią sytuacji korzystniejsze będzie zawarcie umowy sprzedaży samochodu. W tym przypadku trzeba będzie bowiem zapłacić jedynie podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 760 zł. Jeżeli natomiast zdecydują się Panie na umowę darowizny, podatek będzie dużo wyższy i wyniesie aż 1368,69 zł.
Mieczysław Wójcik
Podstawa prawna:
art. 1 ust. 1 pkt 2, art. 5, 9, 14 i 15 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn.zm.),
art. 366 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn.zm.),
art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.),
art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a, art. 4, art. 5 ust. 1, art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. a oraz art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 86, poz. 959 z późn.zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Atys

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »