| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych

Wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych

Jednostka budżetowa (DPS) w 2004 r. wykonała wymianę dachu na budynku mieszkalnym (koszt 90 017 zł). Powyższy wydatek zaliczono do paragrafu 6050. W roku 2005 r. pozostało do wymiany 5 dachów, stąd rodzi się wątpliwość, czy prawidłowo zakwalifikowaliśmy ten wydatek?

Paragraf 6050 klasyfikacji budżetowej obejmuje wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych. Do inwestycji w jednostkach budżetowych (inaczej środki trwałe w budowie) zalicza się koszty poniesione na wytworzenie, nabycie i montaż nowych środków trwałych lub na ulepszenie już istniejących środków trwałych. Do inwestycji zalicza się również wydatki poniesione na ulepszenie obcych środków trwałych w celu dostosowania ich do potrzeb jednostki.
Przez ulepszenie należy rozumieć przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację, przez które wartość użytkowa danego środka trwałego po zakończeniu ulepszenia przewyższa wartość użytkową, jaką posiadał on w momencie przyjęcia do eksploatacji, a koszty ulepszenia przekraczają wartość 3500 zł.
W przypadku gdy koszty nie przekraczają kwoty 3500 zł, a przeprowadzone ulepszenie nie zwiększa wartości użytkowej środka trwałego (np. nie polepsza zdolności wytwórczej lub nie wydłuża okresu użytkowania środka trwałego), wydatki kwalifikuje się do paragrafu 4270 „Zakup usług remontowych”.
Ponieważ w Państwa przypadku wydatkowane środki znacznie przekroczyły wymaganą kwotę 3500 zł, a nowy dach wpłynie na podniesienie wartości użytkowej budynku (wydłuży okres jego użytkowania), uważam, że wydatek został zakwalifikowany prawidłowo jako wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych.
Nie ma tu znaczenia fakt, że ulepszono na razie jeden budynek (remonty kolejnych budynków zostaną wykonane w 2005 r.). Znajdzie to odzwierciedlenie w planie finansowym jednostki na 2005 r., w którym powinien zostać uwzględniony paragraf wydatków 6050.

MAGDALENA RYPIŃSKA

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK