| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Korekta wartości zobowiązań z tytułu różnic kursowych

Korekta wartości zobowiązań z tytułu różnic kursowych

Podatnik zakupił w celach handlowych od zagranicznego kontrahenta towar, który następnie został sprzedany innemu zagranicznemu odbiorcy. Płatności z tytułu obu transakcji zostały rozliczone w euro. Podatnik posiada własny rachunek walutowy prowadzony w euro. Za jego pośrednictwem realizowane są płatności dokonywane w transakcjach z zagranicznymi kontrahentami. Jak powinny zostać rozliczone przychody i koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym?

Przepisy podatkowe zobowiązują podatników do prowadzenia ksiąg rachunkowych w walucie polskiej. W efekcie rodzi to obowiązek przeliczania na złote wszelkich przychodów i kosztów uzyskania przychodów wyrażonych w walutach obcych.
Jeśli przychody związane z działalnością gospodarczą są wyrażone w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu. Analogicznie, jeśli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.
Należy zaznaczyć, że takie ujęcie różnic kursowych nie upoważnia do traktowania ich jako samoistnego, niezależnego elementu prawno-finansowego. Istnieją one bowiem zawsze przy przychodach lub kosztach uzyskania przychodów wyłącznie jako element korygujący ich wartość. Ponadto różnice kursowe są jedynie zrealizowaną, tj. faktycznie (fizycznie) otrzymaną lub zapłaconą kategorią przychodu lub kosztu uzyskania przychodu.
Różnice kursowe są jedynie zrealizowaną, tj. faktycznie otrzymaną lub zapłaconą kategorią przychodu lub kosztu uzyskania przychodu.
Jeśli więc podatnik dokonuje zapłaty za zakupiony towar walutą obcą, powinien w dniu dokonania takiej zapłaty skorygować zarachowany koszt z tytułu zakupu towaru o różnicę kursową, wyliczoną zgodnie z art. 15 ust. 1 updop.
Przykład 1
Podatnik zakupił 1 stycznia towar handlowy za kwotę 6000 euro. Kurs średni NBP tego dnia wyniósł 1 euro = 4,00 zł. Zapłata za zakupiony towar nastąpiła 20 stycznia, przy kursie sprzedaży banku podatnika 1 euro = 3,90 zł. W związku z dokonanym zakupem podatnik powinien 1 stycznia zarachować kwotę 6000 × 4,00 = 24 000 zł, zaś 20 stycznia obliczyć i zarachować różnicę kursową w kwocie –600 zł, tj. 6000 × 3,90 – 6000 × 4,00 = 23 400 – 24 000 = –600 zł. Koszt uzyskania przychodu podatnika wyniósł zatem ostatecznie: 24 000 – 600 = 23 400 zł.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »