| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak obciążyć sprzedawcę z kraju Unii za naprawę urządzenia w Polsce

Jak obciążyć sprzedawcę z kraju Unii za naprawę urządzenia w Polsce

Kupiliśmy w Czechach urządzenie, które uległo awarii. W jaki sposób obciążyć dostawcę za naprawę (materiały i robocizna)? Czy wystawić fakturę VAT, czy też notę? Jaką stawkę podatku do tego zastosować - 0% czy 22%? Pragnę dodać, że zarówno nasza firma, jak i dostawca jesteśmy podatnikami i posiadamy NIP UE.

Z pytania wynika, że urządzenie zostało sprowadzone do Polski z Czech. W Polsce się zepsuło i tu na zlecenie nabywcy jest naprawiane. Nabywcą usługi naprawy jest podmiot polski, ale koszt naprawy podmiot polski chce przerzucić na czeskiego sprzedawcę tego urządzenia.
Usługi naprawy urządzenia są usługami na rzeczowym majątku ruchomym i jako takie podlegają opodatkowaniu w miejscu, w którym są faktycznie wykonywane. W związku z tym, że zostały wykonane na terytorium Polski, fakturę wystawi podmiot świadczący usługę naprawy w Polsce.
Ekonomiczny koszt naprawy nabywca usługi naprawy przerzuca na sprzedawcę maszyny wystawiając refakturę. Podstawą wystawienia refaktury jest umowa o zwrocie kosztów naprawy pomiędzy sprzedawcą a nabywcą maszyny. Refaktura powinna zawierać wszystkie elementy faktury pierwotnej, bez doliczonej marży. Wystawiający refakturę stosuje również taką samą stawkę VAT jak pierwotnie świadczący usługę. Do celów rozliczenia VAT jest traktowany tak samo jak faktycznie świadczący usługę naprawy.
Oznacza to, że ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej naprawę wystawionej przez podmiot dokonujący naprawy maszyny. Ma obowiązek naliczenia i odprowadzenia należnego podatku VAT z refaktury wystawionej nabywcy zagranicznemu.
Polski podatnik ma prawo odliczenia podatku z faktury wystawionej przez inny polski podmiot za naprawę urządzenia w Polsce, jednocześnie zaś musi naliczyć i odprowadzić VAT z tytułu wystawienia refaktury.
Z punktu widzenia podatnika czeskiego, na rzecz którego została wystawiona faktura, usługa ta nie będzie podlegała opodatkowaniu w Czechach, ponieważ uznaje się ją za świadczoną na terytorium Polski i tam opodatkowaną. Podatnik czeski z wystawionej w Polsce faktury nie może odliczyć podatku naliczonego. Może jednak wystąpić o zwrot zapłaconego w Polsce podatku VAT, zgodnie ze specjalną procedurą zwrotu VAT zapłaconego w innym państwie.
Ewa Sławińska
Podstawy prawne
•  ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
•  rozporządzenie Ministra Finansów z 23 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom – Dz.U. Nr 89, poz. 851


Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK