| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy dzierżawa samochodu od kontrahenta unijnego rodzi obowiązek zapłaty akcyzy

Czy dzierżawa samochodu od kontrahenta unijnego rodzi obowiązek zapłaty akcyzy

Zawarłem z kontrahentem z Niemiec umowę dzierżawy samochodu osobowego. Z tego tytułu będę co miesiąc uiszczał opłatę na rzecz niemieckiego kontrahenta. Czy transakcję tę mam rozliczyć jak wewnątrzwspólnotowe nabycie i zapłacić podatek akcyzowy od tego samochodu?

Opodatkowaniu podatkiem akcyzowym podlega m.in. eksport i import oraz nabycie wewnątrzwspólnotowe i dostawa wewnątrzwspólnotowa wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie rozumie się przemieszczenie wyrobów akcyzowych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju, czyli Polski.
Podatnikami podatku akcyzowego od samochodów są:
• podmioty dokonujące każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierw-szą jego rejestracją na terytorium kraju,
• importerzy i podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego.
W przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego obowiązek podatkowy w akcyzie od samochodów powstaje z chwilą nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel, nie później jednak niż z chwilą jego rejestracji na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.
Przy przemieszczeniu z terytorium państwa członkowskiego na terytorium Polski samochodu osobowego obowiązek zapłaty podatku akcyzowego występuje zatem jedynie w przypadku, gdy jest ono związane z uzyskaniem przez nabywającego prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.
Przez zawarcie umowy dzierżawy polski podatnik nie uzyskuje prawa rozporządzania samochodem jak właściciel. Istotą umowy dzierżawy jest bowiem zobowiązanie się wydzierżawiającego do oddania dzierżawcy rzeczy, tj. samochodu, do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, w zamian za co dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu w ustalonych terminach czynsz.
Po wygaśnięciu umowy dzierżawy dzierżawca ma obowiązek zwrócić przedmiot dzierżawy, tj. w tym przypadku samochód osobowy.
Biorąc pod uwagę treść omówionych przepisów należy stwierdzić, że przekazanie samochodu osobowego w ramach umowy dzierżawy przez kontrahenta unijnego na rzecz polskiego podatnika nie ma znamion nabycia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, o czym jest mowa w definicji nabycia wewnątrz- wspólnotowego. W związku z tym w przypadku dzierżawy samochodu zarejestrowanego w państwie członkowskim innym niż Polska na polskim podatniku nie ciąży obowiązek zapłaty akcyzy.
Magdalena Jabłecka
Podstawa prawna
•  ustawa z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym – Dz.U. Nr 29, poz. 257; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 68, poz. 623


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK