| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Ujęcie faktury korygującej dotyczącej zmniejszenia ceny nabycia towarów handlowych

Ujęcie faktury korygującej dotyczącej zmniejszenia ceny nabycia towarów handlowych

Przychody i koszty z prowadzonej działalności gospodarczej rozliczam w księdze przychodów i rozchodów. W lutym nasz kontrahent przysłał nam fakturę korygującą VAT, która dotyczy zmniejszenia ceny zakupionego przez nas towaru handlowego. Zakup tego towaru zaewidencjonowany był w kosztach uzyskania przychodu w październiku 2004 r. Korekta ceny nabycia powoduje, że wartość zakupu zmniejsza się o 344 zł, a VAT naliczony o 75,68 zł. Czy zmniejszenie to ująć w księdze w lutym 2005 r. czy dokonać korekty zapisów w październiku 2004 r.?

Wystawioną i otrzymaną w lutym fakturę korygującą, która dotyczy zmniejszenia ceny nabycia towaru, nabywca towaru ujmie w księdze przychodów i rozchodów w lutym 2005 r., tj. w miesiącu otrzymania faktury korygującej. Oznacza to, że w lutym 2005 r. podatnik ujmie w kolumnie 10 księgi przychodów i rozchodów kwotę 344 zł ze znakiem minus lub na czerwono. Korektę tę ujmie na podstawie otrzymanej faktury korygującej, którą rozporządzenie w sprawie prowadzenia księgi uznaje za pełnoprawny dowód księgowy.
Zdaniem autora, podatnik nie jest obowiązany w przedstawionym przypadku cofać się z ujęciem korekty do miesiąca, w którym ujęta była faktura pierwotna. Podatnik nie musi tym samym przeprowadzać korekty deklaracji miesięcznej na zaliczkę (PIT-5 albo PIT-5L). Nie ma też potrzeby korygować zeznania rocznego za 2004 r., jeżeli takie już złożył. Cofnięcie się z korektą do października 2004 r., z uwagi na obniżenie kosztów uzyskania przychodów, mogłoby spowodować, że podatnik zobowiązany by był do zapłaty powstałej różnicy w podatku wraz z odsetkami. W przypadku gdy korekta faktury nie została zawiniona przez podatnika, to nie powinien on ponosić negatywnych skutków takiej korekty. To sprzedawca błędnie podał w fakturze cenę jednostkową nabycia i wartość sprzedanego towaru, tak że nabywca pozostaje bez winy. Również obniżenie VAT naliczonego o wartość wynikającą z otrzymanej faktury korygującej nastąpi w rozliczeniu VAT za miesiąc, w którym faktura korygująca została otrzymana, tj. w rozliczeniu za luty 2005 r.
Przepisy VAT są w tym zakresie bardziej precyzyjne, ponieważ wyraźnie w rozporządzeniu w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – przewidują moment rozliczenia faktur korygujących zarówno u sprzedawcy, jak i nabywcy.
Przepisy w zakresie podatku dochodowego nie zawierają stosownych regulacji, dlatego w praktyce można się spotkać z przeciwstawnymi poglądami organów podatkowych. Biorąc jednak pod uwagę wnioski płynące z wyroków NSA, w których sądy stawiały tezę, że podatnik nie powinien ponosić negatywnych skutków zawinionych działań innych podmiotów, jeżeli są to podmioty od niego niezależne, oraz powołując się na rozwiązania zawarte w przepisach VAT (poprzez ostrożne stosowanie analogii), przyjęte stanowisko w zakresie podatku dochodowego należy uznać za prawidłowe.
Grzegorz Ziółkowski
Podstawa prawna:
§ 12 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 152, poz. 1475 z późn.zm.),
§ 20 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971).


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Duże Odszkodowania

Kancelaria odszkodowawcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK