| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Opodatkowanie dochodów ze sprzedaży na aukcjach internetowych

Opodatkowanie dochodów ze sprzedaży na aukcjach internetowych

W ostatnim czasie dokonałem sprzedaży kilku niepotrzebnych mi przedmiotów (rower, telewizor itp.) za pośrednictwem aukcji internetowych. Czy w związku z tego rodzaju transakcjami ciążą na mnie jakieś obowiązki w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych?

Forma sprzedaży nie ma znaczenia dla zasad jej opodatkowania. Oznacza to, że sprzedaż dokonana za pośrednictwem aukcji internetowych opodatkowana jest według takich samych zasad jak sprzedaż bezpośrednia.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o p.d.o.f. źródłem przychodów jest odpłatne zbycie innych rzeczy (poza nieruchomościami), jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. W przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonujących zamiany. Jak zaznaczono powyżej, zasady te dotyczą rzeczy, które nie były wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej.
Z powołanego przepisu wynika zatem, że w przypadku gdy sprzedaż następuje po upływie pół roku licząc od końca miesiąca nabycia, nie stanowi ona źródła przychodu. Dotyczy to także sprzedaży za pośrednictwem aukcji internetowych.
Jeżeli natomiast sprzedaż następuje przed tym terminem, u sprzedawcy może wystąpić dochód podlegający opodatkowaniu. Zasady jego ustalania określa art. 24 ust. 6 u.p.d.o.f. Zgodnie z tym przepisem dochodem z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o p.d.o.f. jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia rzeczy a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy (jeżeli przychód z odpłatnego zbycia nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej). Oznacza to, że dochodem jest różnica pomiędzy ceną sprzedaży (w sytuacji opisanej w pytaniu uzyskanej na aukcji internetowej) a kosztem nabycia (czyli zwykle ceną zapłaconą za dany przedmiot), powiększonym przykładowo o wartość napraw i remontów danego przedmiotu.
Warto podkreślić, że przy określaniu dochodu sprzedawca nie ma prawa uwzględniać prowizji zapłaconej firmie internetowej, będącej organizatorem aukcji. Ewentualny dochód należy wykazać w rocznym rozliczeniu podatku.
Warto także zwrócić uwagę, że w przypadku gdy dana osoba czerpie stałe zyski z aukcji internetowych, kupując i sprzedając różne przedmioty, urząd skarbowy może zakwalifikować takie postępowanie jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Artykuł 5a pkt 6 ustawy o p.d.o.f. definiuje ją bowiem jako działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4–9 ustawy o p.d.o.f. Konsekwencją takiego stanowiska może być ustalenie dochodu na zasadach przewidzianych dla podatników prowadzących działalność gospodarczą.
Na koniec warto także zaznaczyć, że od umów sprzedaży rzeczy ruchomych o wartości przekraczającej 1000 zł powinien być uiszczony podatek od czynności cywilnoprawnych.
Konrad Piłat
Podstawa prawna:
art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d, art. 24 ust. 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.),
art. 9 pkt 6 ustawy z 9 stycznia 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 86, poz. 959 z późn.zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »