| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Koszty zużycia energii i ochrony dotyczące inwestycji

Koszty zużycia energii i ochrony dotyczące inwestycji

Spółka z o.o. zajmująca się działalnością handlową jest w trakcie realizacji inwestycji - budowy nowego magazynu. Czy w trakcie realizacji tej inwestycji koszty zużycia energii oraz monitoringu i ochrony placu budowy mogą zostać bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, czy też zwiększają wartość środka trwałego w budowie i w przyszłości będą podlegać amortyzacji?

Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie, należy przeanalizować treść art. 16g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych regulującego zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych. W myśl ust. 1 tego przepisu w przypadku wytworzenia środka trwałego we własnym zakresie wartością początkową jest koszt wytworzenia. Ustęp 4 omawianego przepisu precyzuje, że za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych:
• rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych,
• kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi,
• inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych.
Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.
Oznacza to, że wydatki na ochronę i monitoring placu budowy zwiększają wartość początkową środka trwałego. Wydatki na energię także zwiększą wartość budowanego magazynu, jeśli da się je przyporządkować do budowanego obiektu. Wydaje się natomiast, że jeśli spółka nie jest w stanie wyodrębnić tych kosztów (ponieważ otrzymuje jedną fakturę i nie posiada oddzielnych liczników energii dotyczących inwestycji) i są one stosunkowo nieduże, to całość kosztów energii może być zaliczana do kosztów uzyskania przychodów. Jeśli jednak wydatki na zakup energii stanowią istotną pozycję kosztów, to spółka powinna zadbać, aby istniały techniczne możliwości ich wyodrębnienia.
Fakt, że opisywane wydatki zwiększają wartość początkową środka trwałego, powoduje, że nie mogą być one zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Wynika to z brzmienia art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b u.p.d.o.p., w myśl którego nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wydatki te będą zaliczone do kosztów poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane po zakończeniu inwestycji i oddaniu jej do eksploatacji.
Konrad Piłat
Podstawa prawna:
art. 16 ust. 1 pkt 1, art. 16g ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Leszczyńska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »