| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Sprzedaż udziałów w spółce z o.o.

Sprzedaż udziałów w spółce z o.o.

Proszę o odpowiedź na pytanie, czy sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? Jeśli tak, to jaka jest stawka tego podatku i kto powinien go zapłacić?

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Oznacza to zatem, że sprzedaż praw majątkowych, jakimi są także udziały w spółce z o.o., podlega temu podatkowi. Stawka podatku wynosi w takim przypadku 1 proc. wartości rynkowej prawa majątkowego.
Obowiązek zapłaty podatku ciąży solidarnie na podmiotach (osobach fizycznych, prawnych i jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawnej) będących stronami czynności cywilnoprawnej. Zgodnie z art. 91 ordynacji podatkowej do odpowiedzialności solidarnej za zobowiązania podatkowe stosuje się przepisy kodeksu cywilnego dla zobowiązań cywilnoprawnych. Solidarna odpowiedzialność za zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych jest więc solidarnością w rozumieniu art. 366 kodeksu cywilnego, co oznacza, że wierzyciel (organ podatkowy) może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych. Nawet jeśli strony czynności cywilnoprawnej zawarłyby umowę, zgodnie z którą jedna z tych stron (np. kupujący) miałaby zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, organ podatkowy nie byłby związany tym postanowieniem i mógłby żądać zapłaty podatku od drugiej strony tej umowy (tzn. od sprzedającego).
Należy także zauważyć, że odpowiedzialność solidarna stron czynności cywilnoprawnej dotyczy również złożenia deklaracji. Podatnicy mają bowiem obowiązek, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika.
Reasumując, zawarcie umowy sprzedaży udziałów w spółce z o.o. podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Stawka podatku wynosi 1 proc. wartości rynkowej tych udziałów, a obowiązek zapłaty podatku ciąży solidarnie na obu stronach czynności.
Karolina Auguściuk
Podstawa prawna:
art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a, art. 5 ust. 1, art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c, art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. b oraz art. 10 ust. 1 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 86, poz. 959 z późn.zm.),
art. 91 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60),
art. 366 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn.zm.).


reklama

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Personel i Zarządzanie 2/201742.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Hanna Bartkowiak

Konsultant/Zespół Doradców Unijnych SmartConsulting S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »