| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Darowizna oprogramowania komputerowego

Darowizna oprogramowania komputerowego

Jak obecnie przedstawia się sprawa odliczenia i dokumentowania przekazanej przez spółkę z o.o. darowizny w postaci oprogramowania komputerowego (wartość brutto 355 zł) na rzecz organizacji osób niewidomych (Polski Związek Niewidomych Okręg Małopolski - organizacja pożytku publicznego)?

Generalnie formularz CIT-D jest przeznaczony zarówno dla podatników otrzymujących darowizny (część C), jak i dla podatników przekazujących darowizny i korzystających z odliczenia na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 i 7 u.p.d.o.p. (część D). Istnieje zatem obowiązek przekazania odrębnych informacji, zarówno przez podatników otrzymujących darowiznę, jak i dokonujących darowizny, którzy korzystają z odliczenia. Formularz CIT-D składa się jako załącznik do zeznania, ale może też być składany samodzielnie przez podatników, którzy nie mają obowiązku składania zeznania rocznego. Nowe rozwiązania dotyczą darowizn otrzymanych/przekazanych od dnia 1 stycznia 2005 r.
Spółka z o.o. korzystając z odliczenia darowizny na rzecz Polskiego Związku Niewidomych w kwocie 355 zł będzie zatem zobowiązana do przekazania informacji dotyczących odliczenia darowizny w ramach CIT-2/O (informacji miesięcznej) i CIT-8/O (informacji rocznej) oraz danych o kwocie przekazanej darowizny i obdarowanym na formularzu CIT-D (informacji rocznej).
Poniżej fragment formularza CIT-D, w którym spółka wykazuje poszczególne kwoty darowizn przekazanych obdarowanym oraz informacje o nich.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mirosław Dawidziuk
Podstawa prawna:
art. 18 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jan Furtas

konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK