| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Darowizna oprogramowania komputerowego

Darowizna oprogramowania komputerowego

Jak obecnie przedstawia się sprawa odliczenia i dokumentowania przekazanej przez spółkę z o.o. darowizny w postaci oprogramowania komputerowego (wartość brutto 355 zł) na rzecz organizacji osób niewidomych (Polski Związek Niewidomych Okręg Małopolski - organizacja pożytku publicznego)?

Generalnie formularz CIT-D jest przeznaczony zarówno dla podatników otrzymujących darowizny (część C), jak i dla podatników przekazujących darowizny i korzystających z odliczenia na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 i 7 u.p.d.o.p. (część D). Istnieje zatem obowiązek przekazania odrębnych informacji, zarówno przez podatników otrzymujących darowiznę, jak i dokonujących darowizny, którzy korzystają z odliczenia. Formularz CIT-D składa się jako załącznik do zeznania, ale może też być składany samodzielnie przez podatników, którzy nie mają obowiązku składania zeznania rocznego. Nowe rozwiązania dotyczą darowizn otrzymanych/przekazanych od dnia 1 stycznia 2005 r.
Spółka z o.o. korzystając z odliczenia darowizny na rzecz Polskiego Związku Niewidomych w kwocie 355 zł będzie zatem zobowiązana do przekazania informacji dotyczących odliczenia darowizny w ramach CIT-2/O (informacji miesięcznej) i CIT-8/O (informacji rocznej) oraz danych o kwocie przekazanej darowizny i obdarowanym na formularzu CIT-D (informacji rocznej).
Poniżej fragment formularza CIT-D, w którym spółka wykazuje poszczególne kwoty darowizn przekazanych obdarowanym oraz informacje o nich.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mirosław Dawidziuk
Podstawa prawna:
art. 18 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »