| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Darowizna oprogramowania komputerowego

Darowizna oprogramowania komputerowego

Jak obecnie przedstawia się sprawa odliczenia i dokumentowania przekazanej przez spółkę z o.o. darowizny w postaci oprogramowania komputerowego (wartość brutto 355 zł) na rzecz organizacji osób niewidomych (Polski Związek Niewidomych Okręg Małopolski - organizacja pożytku publicznego)?

Generalnie formularz CIT-D jest przeznaczony zarówno dla podatników otrzymujących darowizny (część C), jak i dla podatników przekazujących darowizny i korzystających z odliczenia na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 i 7 u.p.d.o.p. (część D). Istnieje zatem obowiązek przekazania odrębnych informacji, zarówno przez podatników otrzymujących darowiznę, jak i dokonujących darowizny, którzy korzystają z odliczenia. Formularz CIT-D składa się jako załącznik do zeznania, ale może też być składany samodzielnie przez podatników, którzy nie mają obowiązku składania zeznania rocznego. Nowe rozwiązania dotyczą darowizn otrzymanych/przekazanych od dnia 1 stycznia 2005 r.
Spółka z o.o. korzystając z odliczenia darowizny na rzecz Polskiego Związku Niewidomych w kwocie 355 zł będzie zatem zobowiązana do przekazania informacji dotyczących odliczenia darowizny w ramach CIT-2/O (informacji miesięcznej) i CIT-8/O (informacji rocznej) oraz danych o kwocie przekazanej darowizny i obdarowanym na formularzu CIT-D (informacji rocznej).
Poniżej fragment formularza CIT-D, w którym spółka wykazuje poszczególne kwoty darowizn przekazanych obdarowanym oraz informacje o nich.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mirosław Dawidziuk
Podstawa prawna:
art. 18 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).


reklama

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »