| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Różnice kursowe bilansowe

Różnice kursowe bilansowe

Czy różnice kursowe liczone na dzień bilansowy i określone jako różnica wynikająca z zastosowania kursu średniego NBP z dnia podpisania umowy o kapitalizację odsetek bankowych i kursu średniego ogłaszanego na dzień bilansowy stanowi u mnie koszt lub przychód do opodatkowania?

Różnice kursowe: Różnice kursowe bilansowe (wyłącznie zarachowane) nie wpływają na rozliczenia podatkowe.

Nie. Różnice kursowe wyłącznie zarachowane (bilansowe) nie stanowią elementu rozliczeń podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych (i osób fizycznych).
Jest to reguła mająca zastosowanie do wszystkich kategorii przychodów i kosztów, tj. niezależnie od charakteru umowy, z którą związane są przychody oraz koszty podatkowe.
Przepisy art. 12 ust. 3 i art. 15 ust. 1 updop (odpowiednio art. 14 ust. 1a i art. 22 ust. 1 updof) nie wprowadzają ogólnej definicji różnic kursowych. Wskazują jedynie na prawo do zmiany wysokości przychodów lub kosztów uzyskania przychodów. Z przepisów tych wynika również, że warunkiem zastosowania tych regulacji jest faktyczne uzyskanie przychodu (wpływ pieniędzy), co nie występuje w opisanej przez podatnika sytuacji.
Do analogicznych konkluzji można dojść analizując przepisy regulujące różnice kursowe od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych (art. art. 12 ust. 2a i art. 15 ust. 1a updop oraz art. 14 ust. 1b i art. 22 ust. 1a updof). Tego rodzaju różnice także powstają wyłącznie w wyniku faktycznej realizacji płatności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Różnice kursowe powstają wyłącznie w wyniku faktycznej realizacji płatności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Katarzyna Gortat-Kopacka
Podstawy prawne
•  ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 25, poz. 202
•  ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 25, poz. 202


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »