| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Różnice kursowe bilansowe

Różnice kursowe bilansowe

Czy różnice kursowe liczone na dzień bilansowy i określone jako różnica wynikająca z zastosowania kursu średniego NBP z dnia podpisania umowy o kapitalizację odsetek bankowych i kursu średniego ogłaszanego na dzień bilansowy stanowi u mnie koszt lub przychód do opodatkowania?

Różnice kursowe: Różnice kursowe bilansowe (wyłącznie zarachowane) nie wpływają na rozliczenia podatkowe.

Nie. Różnice kursowe wyłącznie zarachowane (bilansowe) nie stanowią elementu rozliczeń podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych (i osób fizycznych).
Jest to reguła mająca zastosowanie do wszystkich kategorii przychodów i kosztów, tj. niezależnie od charakteru umowy, z którą związane są przychody oraz koszty podatkowe.
Przepisy art. 12 ust. 3 i art. 15 ust. 1 updop (odpowiednio art. 14 ust. 1a i art. 22 ust. 1 updof) nie wprowadzają ogólnej definicji różnic kursowych. Wskazują jedynie na prawo do zmiany wysokości przychodów lub kosztów uzyskania przychodów. Z przepisów tych wynika również, że warunkiem zastosowania tych regulacji jest faktyczne uzyskanie przychodu (wpływ pieniędzy), co nie występuje w opisanej przez podatnika sytuacji.
Do analogicznych konkluzji można dojść analizując przepisy regulujące różnice kursowe od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych (art. art. 12 ust. 2a i art. 15 ust. 1a updop oraz art. 14 ust. 1b i art. 22 ust. 1a updof). Tego rodzaju różnice także powstają wyłącznie w wyniku faktycznej realizacji płatności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Różnice kursowe powstają wyłącznie w wyniku faktycznej realizacji płatności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Katarzyna Gortat-Kopacka
Podstawy prawne
•  ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 25, poz. 202
•  ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 25, poz. 202


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK