| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy odsetki od kredytu na nabycie gruntu są kosztem

Kiedy odsetki od kredytu na nabycie gruntu są kosztem

Spółka z o.o. zaciągnęła kredyt, za który nabyła grunt. Został on następnie wydzierżawiony na cele działalności gospodarczej innemu podmiotowi. Czy odsetki od tego kredytu będą kosztem uzyskania przychodu bezpośrednio, czy też zwiększą koszty dopiero w przypadku sprzedaży gruntu?

Środki trwałe: Grunty są środkami trwałymi. Odsetki od kredytu na nabycie gruntu, wydzierżawionego na działalność gospodarczą, spłacane po dniu przekazania gruntu do używania są kosztem uzyskania przychodu.
 
Niewątpliwie kredyt ten został zaciągnięty w celu uzyskania przychodów, w związku z czym odsetki od kredytu należy, zgodnie z art. 15 ust. 1 updop, uznać za wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu. Spółka uzyskuje bowiem przychody z dzierżawy gruntu.
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów (art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a updop). Należy jednak zauważyć, że zgodnie z art. 16c pkt 1 updop grunty, choć nie podlegają amortyzacji, są również uznawane za środki trwałe. W związku z tym wartość początkową gruntu należy określić według ceny jego nabycia.
Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności o opłaty notarialne, skarbowe, odsetki, prowizje (art. 16g ust. 3 updop).
Odsetki będą zatem zwiększały wartość początkową gruntu do dnia przekazania go do używania. Odsetki te, jako zwiększające wartość początkową gruntu, nie będą stanowiły kosztu, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 12 updop. Ale odsetki, które nie zwiększały wartości początkowej gruntu, zapłacone po dniu przekazania gruntu do używania, będą stanowiły dla spółki koszty uzyskania przychodu.
Powinny być one traktowane na analogicznych zasadach jak odsetki od kredytu na nabycie środków trwałych podlegających amortyzacji.
Odsetki zapłacone po dniu przekazania gruntu do używania będą stanowiły dla spółki koszty uzyskania przychodu.
Przykład
Spółka z o.o. nabyła za kredyt grunt, który wydzierżawiła innemu podmiotowi gospodarczemu. Cena nabycia tego gruntu wynosiła 1 000 000 zł.
Spółka ta wydzierżawiała grunt przez trzy lata, osiągając z tego tytułu corocznie przychód w wysokości 120 000 zł, który zwiększał przychody spółki opodatkowane na zasadach ogólnych.
Odsetki od kredytu, w wysokości 100 000 zł, były zaliczane do kosztów uzyskania przychodu.
Po trzech latach dzierżawy spółka sprzedała grunt, osiągając z tego tytułu przychód w wysokości 1 300 000 zł.
Koszt uzyskania tego przychodu spółka określi na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a upodp.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

TMF Poland sp. z o.o.

globalny dostawca usług administracyjnych dla firm z zakresu księgowości, usług kadrowo-płacowych i usług sekretarskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »