| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Opodatkowanie w Polsce wynagrodzenia za pracę w Irlandii

Opodatkowanie w Polsce wynagrodzenia za pracę w Irlandii

Do końca czerwca 2004 r. byłem zatrudniony w Polsce i osiągałem dochody na podstawie umowy o pracę. Od 1 sierpnia zawarłem roczną umowę o pracę w Irlandii, gdzie czasowo przebywam. Czy wynagrodzenie osiągnięte w Irlandii powinienem wykazywać w zeznaniu składanym w Polsce oraz czy podlega ono w Polsce opodatkowaniu?

Podatnicy osiągający dochody z pracy za granicą wypełniają zeznanie PIT-36. W przypadku stosowanej do dochodów osiągniętych w Irlandii metody wyłączenia z progresją, dochodów osiągniętych za granicą nie wykazuje się w części D zeznania. Należy je wykazać w części H w poz. 162.
Zasady przeliczania na złote walut obcych zawarte są w art. 11 ust. 3 ustawy o p.d.o.f. Zgodnie z tym przepisem przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez NBP. Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych, stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez NBP.
Na koniec warto zaznaczyć, że podobne rozwiązania (metoda wyłączenia z progresją) obowiązują w większości zawartych przez Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, m.in. w umowie z Niemcami, Austrią, Francją, Litwą, Słowacją, Czechami i Włochami.
Konrad Piłat
Podstawa prawna:
art. 3, art. 4a, art. 27 ust. 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.),
art. 15, art. 24 ust. 1 lit. a oraz art. 24 ust. 3 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w Madrycie 13 listopada 1995 r. (Dz.U. Nr 29, poz. 129 z późn.zm.).


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Szajkowski

Konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK