| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Opodatkowanie w Polsce wynagrodzenia za pracę w Irlandii

Opodatkowanie w Polsce wynagrodzenia za pracę w Irlandii

Do końca czerwca 2004 r. byłem zatrudniony w Polsce i osiągałem dochody na podstawie umowy o pracę. Od 1 sierpnia zawarłem roczną umowę o pracę w Irlandii, gdzie czasowo przebywam. Czy wynagrodzenie osiągnięte w Irlandii powinienem wykazywać w zeznaniu składanym w Polsce oraz czy podlega ono w Polsce opodatkowaniu?

Podatnicy osiągający dochody z pracy za granicą wypełniają zeznanie PIT-36. W przypadku stosowanej do dochodów osiągniętych w Irlandii metody wyłączenia z progresją, dochodów osiągniętych za granicą nie wykazuje się w części D zeznania. Należy je wykazać w części H w poz. 162.
Zasady przeliczania na złote walut obcych zawarte są w art. 11 ust. 3 ustawy o p.d.o.f. Zgodnie z tym przepisem przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez NBP. Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych, stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez NBP.
Na koniec warto zaznaczyć, że podobne rozwiązania (metoda wyłączenia z progresją) obowiązują w większości zawartych przez Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, m.in. w umowie z Niemcami, Austrią, Francją, Litwą, Słowacją, Czechami i Włochami.
Konrad Piłat
Podstawa prawna:
art. 3, art. 4a, art. 27 ust. 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.),
art. 15, art. 24 ust. 1 lit. a oraz art. 24 ust. 3 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w Madrycie 13 listopada 1995 r. (Dz.U. Nr 29, poz. 129 z późn.zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »